TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

11 pomorskich węzłów transportu zbiorowego
PAP tl/ PAP - Opublikowano: 30.05.2017 19:13:51
Wygodne przesiadki i ekologiczne ciepło. Miliony złotych z Unii na inwestycje w Przodkowie i Żukowie

11 węzłów integracyjnych powstanie lub zostanie przebudowanych w pomorskiej metropolii do 2020 r. W Gdańsku, w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach oraz Rumi powstaną nowe przystanki

W poniedziałek w Gdańsku marszałkowie woj. pomorskiego podpisali z przedstawicielami miast i gmin umowy o dofinansowaniu projektów z RPO woj. Pomorskiego 2014-2020 na budowę nowych lub przebudowę dotychczasowych węzłów integracyjnych transportu zbiorowego w obszarze pomorskiej metropolii.

Wartość nowych węzłów to prawie 170 mln zł, w tym dofinansowanie z UE wynosi 83,4 mln. Celem inwestycji jest zwiększenie efektywności i dostępności transportu zbiorowego w obszarze metropolii. Inwestycje dotyczą węzłów przesiadkowych w Gdańsku (przy stacjach: Gdańsk Główny, Wrzeszcz, Rębiechowo, Osowa), w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach oraz Rumi. Powstaną tam nowe lub zostaną przebudowane istniejące przystanki i wiaty, parkingi dla samochodów i rowerów oraz drogi dojazdowe, też DDR.

Pomorski Urząd Marszałkowski w przesłanym komunikacie argumentuje, że łatwy dojazd do węzłów i możliwość przesiadki np. na tramwaj, autobus, pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej czy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zwiększą konkurencyjność komunikacji zbiorowej wobec transportu indywidualnego. Dla podróżnych będzie on przede wszystkim szybszy i tańszy. Do przesiadania się z samochodu na rower mają też zachęcić mieszkańców aglomeracji nowe DDR.

Inwestycje realizowane będą w ramach ZIT i wynikają ze Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot do r. 2020. Ma być zbudowanych lub przebudowanych 11 węzłów oraz 13 obiektów typu park&ride. Szacuje się, że z nowej infrastruktury rocznie skorzysta ok. 27,4 mln pasażerów.

Zastępczyni prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej, Aleksandra Dulkiewicz przypomina, że miasto od lat namawia i zachęca gdańszczan do korzystania z komunikacji zbiorowej, a także z bardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się niż własny samochód. Przyznała, że dzięki otrzymanemu dofinansowaniu uda się rozbudować infrastrukturę ułatwiającą korzystanie z transportu publicznego. Np. w ramach węzła przesiadkowego w Rębiechowie ma powstać parking na ponad 380 miejsc, zostaną rozbudowane drogi dojazdowe, rowerowe oraz dla samochodów i transportu zbiorowego. Łącznie ma powstać ok. 26 km tras rowerowych w rejonie tego węzła.

Dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych w gdańskim magistracie, Marcin Dawidowski tłumaczy, że w rejonie Osowej i wschodniej części gm. Żukowo powstanie węzeł, który umożliwi dostęp do linii SKM dla transportu zbiorowego, rowerów, samochodów i pieszych. W Gdańsku planuje się rozbudowę DDR, zwłaszcza tras dojazdowych do węzłów przy stacjach Gdańsk Główny i Wrzeszcz oraz do przystanków SKM. Mają powstać trasy wzdłuż ul.: Wały Jagiellońskie, Podwale Przedmiejskie i Kartuskiej oraz parking na 500 miejsc.

Przy stacji Wrzeszcz trasy rowerowe mają powstać wzdłuż ul. Jaśkowa Dolina i Dmowskiego, al. Grunwaldzkiej i Legionów oraz ul. Kołobrzeskiej. Planowany jest parking rowerowy na 500 miejsc. Trasy rowerowe mają też powstać do przystanków SKM – wzdłuż ul. Potokowej, Budowlanych, Nowatorów, al. Grunwaldzkiej. Szacuje się, że po zakończeniu realizacji projektów z usług węzłów integracyjnych w Gdańsku korzystać będzie rocznie ok. 16 mln pasażerów transportu zbiorowego. Węzły mają powstać też w Somoninie, Redzie, Pruszczu Gdańskim, Cieplewie, Pszczółkach i Rumi.

Zarząd województwa zakontraktował już ponad 52% budżetu programu unijnego przewidzianego dla woj. pomorskiego na lata 2014-2020. Urząd podał, że jest to najlepszy wynik w kraju. Do tej pory zakontraktowano ponad 760 projektów o łącznej wartości 5,3 mld zł, w tym prawie 3,9 mld stanowią fundusze unijne. (PAP)

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Województwo pomorskie
węzeł
transport rowerowy
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.