TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

13 km dróg rowerowych na Śląsku
PAP - Opublikowano: 10.04.2017 19:32:46
13 km dróg rowerowych na Śląsku

Około 50 km dróg i 13 km dróg rowerowych w woj. śląskim zostanie w tym roku przebudowanych w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-19. Dzięki oszczędnościom przetargowym, do 32 projektów, ujętych na liście podstawowej, doszło sześć kolejnych.

Około 50 km dróg i 13 km dróg rowerowych w woj. śląskim zostanie w tym roku przebudowanych w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-19. Dzięki oszczędnościom przetargowym, do 32 projektów, ujętych na liście podstawowej, doszło sześć kolejnych.

Całkowita wartość dofinansowania to ponad 54 mln zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej, że kwota 54 mln zł została już zabezpieczona i rozdysponowana między 32 projekty infrastrukturalne - 18 gminnych i 14 powiatowych.

Zgodnie z wymogami wszystkie samorządy, których projekty znalazły się na liście podstawowej, do 31 marca rozpoczęły postępowania przetargowe. W wielu przypadkach wykonawcy zaoferowali niższe ceny niż było to ujęte w pierwotnych kosztorysach, dzięki czemu udało się zaoszczędzić kilka milionów złotych.

"Dzięki temu, że część postępowań przetargowych już się zakończyła, mogę przekazać informację, że z pozyskanych oszczędności z tego tytułu kolejnych sześć projektów infrastrukturalnych zostanie włączonych do tego programu" - powiedział Wieczorek.

54 mln zł z budżetu podzielono mniej więcej po połowie na drogi gminne i powiatowe. Dofinansowanie nie może przekroczyć 3 mln zł i 50 proc. wartości inwestycji. Gmina może złożyć jeden wniosek o dofinansowanie jednego projektu, a powiat - dwóch.

Na liście podstawowej znalazły się 32 projekty. Dofinansowanie na remonty dróg gminnych otrzymały: Krzyżanowice, Cieszyn, Przystajń, Pilchowice, Gierałtowice, Ruda Śląska, Poraj, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Bieruń, Bielsko-Biała, Bobrowniki, Żarki, Olsztyn, Sosnowiec, Racibórz, Lyski i Bojszowy.

Wśród beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie remontów dróg powiatowych, są powiaty: pszczyński, kłobucki, gliwicki, częstochowski (2 projekty), raciborski (2), bielski, cieszyński, lubliniecki, będziński (2), bieruńsko-lędziński i miasto Częstochowa.

W ramach tych projektów zostanie przebudowanych i wyremontowanych 46 km dróg, a także 43 km chodników, 38 km poboczy, 45 km odwodnienia drogowego i 59 przystanków autobusowych. Powstanie także 13 km ścieżek rowerowych.

Najdłuższy przebudowywany odcinek drogi - w powiecie kłobuckim - ma 8,5 km, najkrótszy, w gminie Żarki - 340 m. Najdroższym dofinansowanym projektem jest przebudowa odcinka ul. Górnośląskiej w Rudzie Śląskiej, która będzie kosztowała 15,5 mln zł. Dotacja w tym przypadku jest maksymalna i wynosi 3 mln zł.

Dzięki oszczędnościom, dofinansowanie otrzymają projekty z listy rezerwowej, złożone przez gminy Psary, Buczkowice i Radzionków oraz powiaty mikołowski, cieszyński oraz Siemianowice Śląskie. W ramach tych zadań zostanie przebudowanych i wyremontowanych 3,4 km dróg, 3,3 km chodników, 2,8 km poboczy, 3,5 km odwodnienia drogowego i powstanie ponad kilometr ścieżek rowerowych.

Wojewoda zaznaczył, że program jest realizowany bez żadnych przeszkód. Urzędnicy spodziewają się, że po zamknięciu wszystkich przetargów pojawią się kolejne oszczędności i kilka kolejnych samorządów skorzysta z programu. Jest też szansa, że ogólna kwota dofinansowania w województwie będzie wyższa, nie wiadomo jeszcze czy w tym, czy kolejnym roku. (PAP)

kon/ son/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląsk
drogi rowerowe
infrastruktura rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.