TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

2 mln wypożyczeń krakowskiego Wavelo
INFOBIKE.PL/PAP - Opublikowano: 18.06.2019 15:35:36
Zdj. BikeU

Od października 2016 roku z krakowskiej wypożyczalni rowerów Wavelo skorzystano 2 mln razy – tak wynika ze statystyk BikeU, operatora systemu.

Od października 2016 roku z krakowskiej wypożyczalni rowerów Wavelo skorzystano 2 mln razy – tak wynika ze statystyk BikeU, operatora systemu.

Milion wypożyczeń w rok

2 mln to liczba wypożyczeń od początku działania wypożyczalni Wavelo, czyli od października 2016 r. Rok temu w maju liczba wypożyczeń wynosiła 1 mln. Ostatnie dane pokazują więc, że w ciągu minionego roku rowery wypożyczono 1 mln razy. "To rekord" – powiedziała w niedzielę PAP Diana Borowiecka, rzeczniczka prasowa firmy BikeU – operatora wypożyczalni Wavelo.

Użytkownicy przejechali do tej pory rowerami Wavelo ponad 7,5 mln kilometrów. To oznacza, że mogliby okrążyć krakowskie Planty ponad 1,8 mln razy i spalić przy tym ponad 700 tys. obwarzanków z makiem. Według wyliczeń operatora, ponad 2 mln wypożyczeń Wavelo pozwoliły zaoszczędzić niemal dwie tony dwutlenku węgla.

Coraz więcej krakowian na rowerach

"Coraz chętniej korzystamy z rowerów, bo dbamy o zdrowie i formę.Rowerem można łatwo ominąć korki i szybko dostać się do pracy, na uczelnię.Rowerami turyści, których przybywa, chętnie zwiedzają miasto" – mówiła rzeczniczka prasowa.

Przeciętny użytkownik spędza na rowerze Wavelo 37 minut i przejeżdża 3,6 km. Do dyspozycji krakowian i turystów jest 1,5 tys.rowerów przy 169 stacjach dostępnych w całym mieście.

BikeU nagradza użytkowników

Z okazji przekroczenia 2 mln wypożyczeń firma BikeU nagrodziła wybranych użytkowników. Miesięczne abonamenty 90-minutowe trafiły do osoby, która odbyła podróż numer 2 mln; do użytkownika, który wypożyczył Wavelo najwięcej razy; oraz do tego, który pokonał najdłuższy dystans jednośladem.

Minuta wypożyczenia roweru miejskiego kosztuje 20 gr. Wypożyczenie jednośladu na 12 godzin to koszt 29 zł (2,40 za godzinę). Można też wybrać abonament: za 20 zł miesięcznie można jeździć godzinę dziennie (0,67 zł za godzinę), a za 25 zł miesięcznie – 90 minut dziennie. Zniżki obowiązują studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Kraków pierwszym miastem z wypożyczalnią rowerów miejskich

Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich. Pierwszy system pod nazwą KMK Bike zastąpiło w 2016 r. Wavelo, której operatorem jest spółka BikeU.

Wavelo to nazwa miejskiej wypożyczalni rowerów – mieszkańcy taką nazwę wybrali w drodze głosownia. Koncesja wydana przez miasto operatorowi jest ważna przez osiem lat, bez zimowej przerwy.

Krakowianie i turyści także zimą chętnie korzystają z jednośladów – ostatniej zimy rowery wypożyczono ponad 41,5 tys. razy. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
rower miejski
BikeU
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.