TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

21 dodatkowych autobusów z łódzkiego RPO
InfoBus.pl - Opublikowano: 14.03.2018 13:35:19
21 dodatkowych autobusów z łódzkiego RPO

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Łódzkiego, na projekty komunikacyjne w regionie przeznaczonych zostanie dodatkowe 100 mln zł. Zyska Łódź, Skierniewice, Sieradz i Radomsko.

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Łódzkiego, na projekty komunikacyjne w regionie przeznaczonych zostanie dodatkowe 100 mln zł. Zyska Łódź, Skierniewice, Sieradz i Radomsko.

Przypomnijmy, że konkurs na dofinansowanie projektów dotyczących "Transportu niskoemisyjnego", którego wyniki ogłoszone były w ubiegłym roku, cieszył się ogromną popularnością. – Wpłynęły na niego tylko dobre i bardzo dobre wnioski – przyznaje marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Ograniczona pula środków – 115 mln zł - pozwoliła z początku dofinansować cztery z nich:

  • pabianicki odcinek Tramwaju Metropolitalnego,

  • wojewódzki rower publiczny

  • zakup ekologicznych autobusów dla Łasku (10 x MIDI, 4 x MINI marki Iveco)

  • zakup ekologicznych autobusów dla Bełchatowa (6 autobusów, w tym 3 elektryczne - jak na razie bez przetargu)

Zarząd Województwa Łódzkiego robił jednak wszystko, żeby możliwe było takie przesunięcie środków finansowych, by znalazły się pieniądze na pozostałe projekty oczekujące na dofinansowanie. Długie negocjacje z Komisją Europejską skończyły się sukcesem.

-"Mamy zgodę na przesunięcie środków z działania zatytułowanego "Transport multiumodalny", które nie cieszyło się dużym powodzeniem, na transport niskoemisyjny. Natychmiast zdecydowaliśmy o przesunięciu 25 mln euro na ten cel – powiedział 12 marca marszałek Witold Stępień.

To oznacza, że na wsparcie mogą liczyć wszystkie projekty oczekujące na dofinansowanie, które po ocenie merytorycznej znalazły się na liście rezerwowej konkursu. Są to oprócz budowy linii tramwajowej w ulicy Wojska Polskiego w Łodzi, następujące autobusowe projekty:

  1. Zakup i wymiana autobusów w MPK Sieradz w celu osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności miejskiej - etap II. Wartość projektu: 3,1 mln zł, dofinansowanie – 2,1 mln zł. Sieradz chce kupić za to 3 autobusy klasy MIDI o długości 10,5 m.

  2. Wymiana taboru autobusów miejskich na pojazdy niskoemisyjne oraz rozwój inteligentnych systemów transportowych w Radomsku. Wartość projektu: 13,7 mln zł; wnioskowane dofinansowanie: 8,8 mln zł. Radomsko chce kupić 8 autobusów, w tym 4 szt. MAXI i 4 szt. hybryd MAXI. Miasto czeka na oferty, o czym pisaliśmy TUTAJ

  3. Przyjazna komunikacja w Skierniewicach - zakup niskoemisyjnego taboru z integracją systemów komunikacji zbiorowej oraz modernizacja infrastruktury transportowej. Wartość projektu – 12,1 mln zł; wnioskowane dofinansowanie – 7,6 mln zł. Skierniewice chcą kupić za to 10 autobusów klasy MAXI.

Nie tylko nowe autobusy

Dofinansowane łódzkie projekty nie zawierają tylko zakupu nowego taboru. Przykładowo w Skierniewicach powstanie również system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dzięki 6 tablicom LED zamontowanym na najważniejszych przystankach będziemy na bieżąco śledzić ruch autobusów. Poza nowymi pojazdami systemem objętych będzie 10 dotychczasowych autobusów MZK.

Zmieni się także otoczenie bazy Miejskiego Zakładu Komunikacji. W ramach dofinansowania przewidziano także zaprojektowanie i wykonanie przebudowy i remontu pomieszczeń hali napraw oraz pomieszczeniach socjalnych w siedzibie miejskiego przewoźnika. Odnowioną nawierzchnię zyska także plac manewrowy, który zostanie odwodniony dzięki kanalizacji deszczowej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
unia
MPK Sieradz
MZK Skierniewice
MPK Radomsko
Łódzkie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.