TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

6 milionów dotacji dla trasy Olsztyn - Żarki
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 23.09.2020 17:35:42
^ milionów dotacji dla trasy Olsztyn - Żarki

Ponad 6 mln zł dotacji do budowy liczącego ponad 10 km rowerowego połączenia dwóch jurajskich gmin: Olsztyn i Żarki otrzymają tamtejsze samorządy. We wtorek w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego podpisano umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia.

Ponad 6 mln zł dotacji do budowy liczącego ponad 10 km rowerowego połączenia dwóch jurajskich gmin: Olsztyn i Żarki otrzymają tamtejsze samorządy. We wtorek w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego podpisano umowę o dofinansowanie przedsięwzięcia.

Jak podała we wtorek gmina Olsztyn, chodzi o planowaną budowę trasy rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa – w gminie Olsztyn (5,6 km); Suliszowice, Jaroszów – w gminie Żarki (4,6 km).

We współpracy obu gmin zaplanowano trasę z asfaltobetonu o szerokości ok. 2,6 metra, z trzema miejscami obsługi rowerzystów - do realizacji w formule "projektuj i buduj". Przetarg na to zadanie trwa od końca kwietnia br. We wtorek gmina Olsztyn przesunęła termin otwarcia ofert na 6 października br.

Będzie to kolejny etap budowy tras tworzących sieć połączeń rowerowych w zachodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W poprzednich latach, częściowo przy wsparciu funduszy unijnych, powstały m.in. połączenia z Częstochowy do Mstowa oraz Olsztyna, to drugie przedłużone następnie do miejscowości Przymiłowice.

Wiosną tego roku władze gminy Olsztyn informowały o otrzymaniu ponad 6,4 mln zł dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego do projektu szacowanego na 8,9 mln zł, budowy nowego odcinka drogi rowerowej spod Przymiłowic, przez Zrębice, Krasawę i Suliszowice do Żarek, o długości 10,4 km.

We wtorkowym podpisaniu umowy o dofinansowanie uczestniczyli m.in. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski oraz burmistrz miasta i gminy Żarki Klemens Podlejski.

"Woj. śląskie to zielony rejon, który ma ogromny potencjał, oferując wiele ciekawych miejsc rekreacyjnych i turystycznych, które można połączyć spójną siecią dróg rowerowych. Jura Krakowsko-Częstochowska jest doskonałą przestrzenią do aktywnego wypoczynku. Dlatego przystępujemy do budowy trasy rowerowej, dzięki której rowerzyści w komfortowy sposób będą mogli się przemieszczać i podziwiać uroki Jury" – powiedział cytowany w informacji urzędu marszałkowskiego Chełstowski.

Równolegle do przygotowania tej inwestycji gmina Olsztyn – na podstawie porozumienia z powiatami częstochowskim i myszkowskim oraz gminą Poraj - współfinansowała przygotowanie koncepcji kolejnej nowej drogi rowerowej - łączącej podolsztyńskie Biskupice w powiecie częstochowskim i miejscowość Choroń w powiecie myszkowskim.

Celem tego połączenia jest skrócenie odległości między Biskupicami i Choroniem oraz budowa rowerowego mostu między gminami stawiającymi na turystykę - Olsztynem i Porajem. Także w tym przypadku koszt budowy drogi oszacowano na ok. 10 mln zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
Śląskie
Olsztyn
Żarki