TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Amsterdam – przy dworcu powstanie parking na 17,5 tys. rowerów
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 22.01.2019 19:25:56
Zdj. pixabay.com - Dworzec w Amsterdamie

Przy amsterdamskim dworcu powstanie, w ramach przebudowy, specjalny, podziemny parking, który pomieści 17,5 tys. rowerów, a docelowo ma być tam miejsce nawet dla 21 tysięcy pojazdów. Drugim celem inwestycji jest ułatwienie dostępu do zatrzymujących się w okolicy Amsterdam Centraal tramwajów wodnych.

Przy amsterdamskim dworcu powstanie, w ramach przebudowy, specjalny, podziemny parking, który pomieści 17,5 tys. rowerów, a docelowo ma być tam miejsce nawet dla 21 tysięcy pojazdów. Drugim celem inwestycji jest ułatwienie dostępu do zatrzymujących się w okolicy Amsterdam Centraal tramwajów wodnych.

Widok setek rowerów stojących przed wyjściem z dworca Amstredam Centraal robi chyba wrażenie na każdym, kto po raz pierwszy odwiedza miasto. Trudno się dziwić, Amsterdam to fenomen, trudno znaleźć inne miejsce, w którym 63 proc. mieszkańców codziennie jeździłoby na rowerze.

Przydworcowy parking jest zresztą zbyt mały, by pomieścić wszystkie zostawiane tu rowery, dlatego część z nich zostawiana jest na specjalnie tu zacumowanych pływających pontonach. Ale ta prowizorka ma się skończyć wraz z przebudową dworca. Powstanie specjalny, podziemny parking, który pomieści 17,5 tys. rowerów, a docelowo ma być tam miejsce nawet dla 21 tysięcy pojazdów. Drugim celem inwestycji jest ułatwienie dostępu do zatrzymujących się w okolicy Amsterdam Centraal tramwajów wodnych. Przebudowane zostanie nabrzeże. Władze Amsterdamu liczą, że dzięki transportowi rzecznemu oraz rowerom uda się usprawnić komunikację tego miejsca. Stanie się to kosztem zmniejszenia miejsca przeznaczonego dla samochodów.

Oczywiście powodów przebudowy przestrzeni wokół działającego od 135 lat dworca jest więcej. Poza kwestiami transportowymi, chodzi też o uporządkowanie terenu wokół zabytkowej budowli. Od tego miejsca swój pobyt w mieście rozpoczyna większość przyjeżdżających tu gości. Dworzec pełni rolę nie tylko centralnego punktu komunikacji kolejowej, ale jest też dobrze skomunikowany z lotniskiem. Zresztą biorąc pod uwagę jego centralne położenie i wielkość Amsterdamu trudno się na niego nie natknąć idąc nawet na piechotę przez miasto. Amsterdam Centraal to rodzaj wizytówki miasta, chodź otaczająca okolica jest dziś nieco chaotyczna. I zmienić ma to przebudowa.

Pomoże w przywróceniu temu miejscu bardziej morskiego charakter, nawiązującego do historii Amsterdamu. Dlatego zmienione zostaną nabrzeża i dostęp do komunikacji wodnej. Remont przejdą też mosty, dzięki czemu lepiej będzie widać, że Amsterdam Centraal znajduje się tak na prawdę na wyspie, połączonej z lądem pięcioma mostami. Bo dziś kiedy wychodzi się z dworca nie jest to dla wszystkich takie oczywiste.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Holandia
Amsterdam
parking rowerowy
tramwaj wodny
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.