TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Białostocki system rowerów miejskich w ościennych gminach
PAP - Opublikowano: 07.03.2017 23:05:57
Zdj. BiKeR

Mieszkańcy pobliskich gmin będą mogli korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR działającego w Białymstoku. Władze miasta podpisały we wtorek porozumienie w tej sprawie z gminami Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Tegoroczna inauguracja systemu - 1 kwietnia.

Mieszkańcy pobliskich gmin będą mogli korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR działającego w Białymstoku. Władze miasta podpisały we wtorek porozumienie w tej sprawie z gminami Choroszcz i Juchnowiec Kościelny. Tegoroczna inauguracja systemu - 1 kwietnia.

Na terenie gmin Choroszcz i Juchnowiec Kościelny będą po dwie stacje rowerowe. Systemem będzie zarządzało miasto Białystok, podmiejskie samorządy zrefundują koszty związane z obsługą stacji na ich terenie.

"To pierwszy rower aglomeracyjny w Polsce, cieszę się, że te samorządy przystąpiły do projektu, namawiamy innych" - mówił na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Graniczące z Białymstokiem, Choroszcz i Juchnowiec Kościelny, były już w systemie BiKeR. Nowe umowy związane są z tym, że miasto rozstrzygnęło przetarg na obsługę systemu i w styczniu podpisało umowę z firmą Nextbike na kolejne trzy lata. Nextbike obsługiwał też system przez poprzednie trzy sezony.

Prezydent Truskolaski zaznaczył, że nawet jeśli pogoda będzie dobra w marcu, system nie ruszy wcześniej właśnie dlatego, iż jest to nowa umowa, która wejdzie w życie 1 kwietnia. Użytkownicy będą mieli w mieście do dyspozycji 50 stacji i pół tysiąca rowerów, również tandemy i małe rowery dla dzieci.

Magistrat traktuje system BiKeR jak element transportu publicznego w Białymstoku. Wizualnie ma do tego nawiązywać kolorystyka i oznaczenie zarówno rowerów, jak i stacji, wskazujące na związki z autobusową komunikacją miejską; dominujące kolory to biały i zielony.

BiKeR działa w Białymstoku od 2013 roku; sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z systemu, trzeba się w nim zarejestrować, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Darmo z roweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a posiadacze karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut; kolejne minuty są płatne.

"Rower cieszy się dużym zainteresowaniem szczególnie młodych ludzi. Po wpłaceniu 10 zł mogą z niego korzystać tak naprawdę troszkę na zasadzie perpetuum mobile, czyli dla nich bezpłatnie" - dodał prezydent Truskolaski nawiązując do faktu, że często użytkownicy, gdy mija czas bezpłatnego użytkowania, na najbliższej stacji zmieniają rower.

W trakcie trzech dotychczasowych sezonów w systemie zarejestrowało się ponad 47 tys. użytkowników, którzy z rowerów skorzystali ponad 1,2 mln razy. (PAP)

rof/ dym/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
BiKeR
rower miejski
Choroszcz
Juchnowiec Kościelny
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.