TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Białystok. Przetarg na rower miejski jeszcze w tym roku
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 25.09.2019 18:50:24
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Białystok chce rozwijać system roweru miejskiego. Prezydent miasta zapowiedział, że w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na obsługę BiKeRa na trzy lata.

Białystok chce rozwijać system roweru miejskiego. Prezydent miasta zapowiedział, że w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na obsługę BiKeRa na trzy lata.

Władze Białegostoku chcą, aby system rowerów miejskich BiKeR, który jest popularnym środkiem komunikacji, nadal działał w mieście. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapowiedział w środę, że w tym roku będzie ogłoszony przetarg na kolejne trzy lata.

Trzy miliony wypożyczeń BiKeRa

Na konferencji prasowej, podczas której ogłoszono 3-milionowe wypożyczenie działającego już szósty sezon roweru miejskiego BiKeR, zapowiedziano też chęć kontynuowania tego projektu.

Truskolaski podsumowując wszystkie lata działania systemu wymienił, że od 2014 roku dwukrotnie zwiększyła się liczba rowerów, zwiększyła się liczba stacji, system stał się aglomeracyjny, bo obejmuje Choroszcz, Juchnowiec Kościelny oraz Supraśl. W tym sezonie BiKeRa w 64 stacjach dostępnych jest ponad 650rowerów.

Teraz Nextbike. A potem...

Obecny sezon zakończy się 30 listopada, będzie to też koniec obowiązującej od trzech lat umowy z firmą Nextbike, operatora systemu. "Będziemy rozpisywać kolejny przetarg" - poinformował Truskolaski. Powiedział, że chęć kontynuacji tego projektu jest oczywista ze względu na popularność miejskich rowerów.

"Mobilność, a w szczególności taka mobilność, bardzo przyjazna środowisku, musi być naszym (miasta) priorytetem" - mówił Truskolaski. Dodał, że tak naprawdę jest to komunikacja bezpłatna, bo pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne, a średni czas wypożyczenia roweru - jak powiedział - to ok. 18 minut.

Przetarg jeszcze w tym roku

Dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop, pytany przez dziennikarzy o kolejny przetarg na prowadzenie systemu BiKeR powiedział, że będzie on ogłoszony w tym roku i rozstrzygnięty do końca roku, aby mieć pewność, jak będzie wyglądało to w przyszłym roku.

Prokop mówił, że przetarg będzie zakładał dalsze rozbudowanie systemu o kolejne sześć stacji. Ich położenie w konsultacjach wybiorą mieszkańcy. W systemie będą dostępne tak jak w ostatnich sezonach nie tylko regularne rowery dla dorosłych, ale też tandemy i rowerki dla dzieci.

Dłuższy sezon wypożyczalni

Jeden z zapisów będzie dotyczył też możliwości wcześniejszego uruchomienia systemu. Co roku z rowerów można korzystać od 1 kwietnia. Jednak - jak zauważył Truskolaski - czasami pogoda już w połowie marca umożliwia jazdę na rowerze, stąd warto wydłużyć sezon.

Nowa umowa na trzy lata

BiKeR działa w Białymstoku od 2014 roku; sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Za darmo zroweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a w przypadku posiadaczy karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut. Mapa stacji, cennik i zasady korzystania z systemu dostępne są też na terminalach stacji rowerowej i stronie internetowej www.bikerbialystok.pl.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Białystok
rower miejski
BiKeR
przetarg