TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Budowa infrastruktury rowerowej przy remoncie trasy wojewódzkiej
PAP - Opublikowano: 14.06.2017 21:01:56
Budowa infrastruktury rowerowej przy remoncie trasy wojewódzkiej pod Chęcinami

Ponad 51 mln zł ma kosztować rozbudowa ok. 10-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 762 w gminie Chęciny, od węzła Kielce-Południe przy trasie S7 do granicy z gminą Małogoszcz. Projekt ma być realizowany dzięki funduszom Unii Europejskiej. W ramach remontu powstanie również infrastruktura rowerowa.

Ponad 51 mln zł ma kosztować rozbudowa ok. 10-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 762 w gminie Chęciny, od węzła Kielce-Południe przy trasie S7 do granicy z gminą Małogoszcz. Projekt ma być realizowany dzięki funduszom Unii Europejskiej. W ramach remontu powstanie również infrastruktura rowerowa.

W środę w Chęcinach przedstawiciele inwestora – Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (ŚZDW) i wykonawcy – spółki "Strabag", podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

Inwestycja będzie realizowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Jak wynika z danych przekazanych przez ŚZDW, w ramach inwestycji droga ma być rozbudowana do parametrów klasy "G", dostosowana do obciążenia 115 kN. Korekcie będą poddane łuki trasy, a jej jezdnia ma być poszerzona do siedmiu metrów.

Przedsięwzięcie zakłada m. in. budowę dróg dojazdowych do nieruchomości sąsiadujących z trasą wojewódzką, rozbudowę istniejących skrzyżowań, przebudowę zjazdów do posesji, budowę chodników i ścieżki rowerowej. Powstaną nowe zatoki przy przystankach autobusowych. Rozebrany zostanie też stary most na rzece Hutce – w tym miejscu powstanie nowa konstrukcja.

Trasa zyska odwodnienie i oświetlenie. Przebudowana będzie także istniejąca infrastruktura techniczna, kolidująca z projektowaną rozbudową sieci energetycznej, sieci telekomunikacyjnej oraz sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Zaplanowano także budowę miejsc kontroli i ważenia pojazdów oraz miejsca obsługi rowerzystów.

Wartość umowy to ponad 51,6 mln zł brutto. Przebudowa trasy powinna się zakończyć w listopadzie 2018 r.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski podkreślił w rozmowie z PAP, że trasa, która będzie remontowana, jest strategiczną w komunikacji drogowej w gminie, dlatego bardzo ważne jest bezpieczeństwo jej użytkowników.

"To droga o dużym natężeniu ruchu, w pewnym sensie obwodnica miasta Chęciny. Znaczna część mieszkańców codziennie z niej korzysta, także mieszkańcy ościennych gmin, jak Jędrzejów, Małogoszcz czy Łopuszno. Tędy odbywa się też ciężki transport samochodów dojeżdżających do cementowni w Małogoszczu" – opisywał samorządowiec.

Jak dodał Jaworski, trasa była w fatalnym stanie technicznym i często dochodziło do niej do niebezpiecznych zdarzeń. "Przyjęte przy inwestycji rozwiązania są bardzo nowoczesne, jak ledowe oświetlenie, drogi serwisowe, ronda. Korzyścią będzie też ścieżka rowerowa przebiegająca równolegle do trasy, w malowniczym terenie m.in. w okolicy Bolmina" - zaznaczył burmistrz.

Gmina sfinansowała - za kilkaset tysięcy złotych - opracowanie dokumentacji technicznej, niezbędnej przy realizacji inwestycji.

Droga wojewódzka na 762 liczy ok. 22 km długości; prowadzi z Kielc do miejscowości Małogoszcz. (PAP)

ban/ pad/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chęciny
droga wojewódzka
infrastruktura rowerowa
droga rowerowa
EU
fundusze unijne
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.