TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Cena prądu idzie w górę. Także dla komunikacji
GAZETA WYBORCZA - Opublikowano: 09.11.2018 09:51:35

W przyszłym roku za energię zapłacimy więcej: zdrożał węgiel, a nasz system energetyczny jest w 72 proc. na nim oparty.

Jak informuje Gazeta Wyborcza - po tegorocznych ponad 50-procentowych podwyżkach cen prądu na giełdzie towarowej spółki energetyczne przedstawiają nowe taryfy.

W przyszłym roku za energię zapłacimy więcej: zdrożał węgiel, a nasz system energetyczny jest w 72 proc. na nim oparty. W górę – o 210 proc. - poszły też koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które muszą kupować elektrownie jako rodzaj rekompensaty za to, że zanieczyszczają powietrze – informuje "Gazeta Wyborcza".

Choć rząd zapewnia, że gospodarstwa domowe nie odczują wzrostu cen prądu, to nie unikną wyższych cen towarów i usług, które będą pokłosiem nowych stawek dla firm. W rezultacie zmiany odczują wszyscy.

Przed widmem nowych cen biletów stoi krakowskie MPK, które w przyszłym roku zapłaci za prąd prawie 70 proc. więcej niż w 2018. Kwota podwyżki jest dla miejskiego przewoźnika niebagatelna, gdyż wysokość podwyżki odpowiada ok. 6 proc. całości rocznych wydatków miasta na działalność MPK.

O 80 proc. wzrosną ceny prądu dla innych przewoźników, np. Kolei Mazowieckich, wodociągów ("przeciętna polska rodzina za wodę i odbiór nieczystości o 23,9 zł rocznie więcej, i to tylko przez podwyżki cen prądu" – mówi Adam Gołębiewski z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie), ale też obiektów organizujących koncerty.

W najbliższych latach ceny energii będą rosły z powodu wzrostu kosztów prądu z węgla. Jest to nieuniknione, ale zdaniem ekspertów w perspektywie długoterminowej nie byłyby tak dotkliwe, gdyby drożejące technologie wytwarzania prądu choć w części można było zastąpić coraz tańszymi odnawialnymi źródłami energii – głównie fotowoltaiką i elektrowniami wiatrowymi.WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
energia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.