TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Co zrobić z hulajnogami? Na ścieżki rowerowe?
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 16.05.2019 12:30:26
Co zrobić z hulajnogami? Na ścieżki rowerowe? fot. UM Poznań

Minister Jadwiga Emilewicz o konieczności uregulowania hulajnogowego ruchu.

Minister Jadwiga Emilewicz o konieczności uregulowania hulajnogowego ruchu.

-"Sugerowałabym przeniesienie hulajnóg z chodników wyłącznie na ścieżki rowerowe; do tego obowiązek jazdy w kasku i określenie minimalnego wieku użytkownika - mówi w opublikowanej w czwartek rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Co do hulajnóg, to już kilka miesięcy temu odbyliśmy rozmowę z ministrem Adamczykiem (minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - PAP), by jeszcze przed sezonem wiosennym spróbować zająć się tym problemem" - mówi w rozmowie z "DGP" Emilewicz.

Odpowiednia legislacja

Jak tłumaczy, "gdy w Ministerstwie Infrastruktury był jeszcze wiceminister Marek Chodkiewicz, informował nas, że jest gotowy z odpowiednią legislacją".

"Nie chcę wchodzić w kompetencje innego resortu. Sprawa jest jednak ważna, gdyż chodzi o bezpieczeństwo użytkowników dróg i pieszych oraz niepewność przedsiębiorców, prowadzących tego typu działalność. Ja dodałabym tu jeszcze aspekt estetyki miast. W Warszawie mamy już trzy-cztery firmy, które oferują taką usługę, a ich hulajnogi są porzucane byle gdzie, stwarzając niebezpieczeństwo dla ruchu przede wszystkim pieszego" - mówi Emilewicz.

Pytana, jakie zmiany by zaproponowała, powiedziała, że "sugerowałaby przeniesienie hulajnóg z chodników wyłącznie na ścieżki rowerowe".

-"Do tego obowiązek jazdy w kasku i określenie minimalnego wieku użytkownika. Gdy widziałam, jak moje 7-letnie dziecko jeździ, stwierdziłam, że jeszcze długo się na to ponownie nie zgodzę. Przydałyby się też jakieś stacje dokujące, w których użytkownicy mogliby zostawiać hulajnogi. To jednak moje obserwacje, a w przypadku zaangażowania w poszukiwanie rozwiązań dbam o to, aby te kwestie szeroko konsultować z samymi zainteresowanymi stronami, wówczas wachlarz propozycji jest znacząco szerszy, tego również wymaga odpowiedzialność wynikająca z funkcji publicznej, którą mam zaszczyt pełnić" - powiedziała szefowa MPiT. (PAP)



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
hulajnoga
ustawa
droga
 • Leszek Ligęza – 16.05.2019

  Wystarczy przenieść na ścieżki rowerowe. Cała reszta mija się z celem.

 • Krzysztof Ciejka – 16.05.2019

  Kaski...idioci

 • Tomasz Szydłowski – 16.05.2019

  Ale w ka ka kasku? 😂 (Sic!)

 • Marcin Drabik – 17.05.2019

  Raniutko zauważyłem że niektórzy śmigają normalnie ulicami gdy ruchu nie ma. W dzień wiadomo że się boją. Uważam że ścieżki rowerowej mogą być i dla hulajnóg bo przecież poruszają się z taką prędkością co rowery a nie są pojazdami silnikowymi typu motorower.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !