TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Do Gliwic wraca rower miejski
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 28.02.2019 19:06:38
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Od 1 marca w woj. śląskim wystartować ma system rowerów miejskich w Gliwicach. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą wypożyczalnie w Chorzowie, a od 1 kwietnia: w Katowicach, Częstochowie, Tychach i Sosnowcu.

Od 1 marca w woj. śląskim wystartować ma system rowerów miejskich w Gliwicach. 21 marca, w pierwszy dzień wiosny, ruszą wypożyczalnie w Chorzowie, a od 1 kwietnia: w Katowicach, Częstochowie, Tychach i Sosnowcu.

Jak wynika z informacji gliwickiego magistratu, tamtejszy system obejmie podobnie, jak w ub. roku, 15 stacji i 150 rowerów.

W pierwszy dzień wiosny, czyli 21 marca, ruszy też drugi pod względem wielkości system w regionie, czyli Chorzowski Rower Miejski – pod nazwą KajTeroz (gdzie teraz - PAP). O ile w październiku ub. roku uruchomiono tam 15 stacji ze 150 rowerami, od 21 marca dostępnych ma być 46 stacji i 460 rowerów.

Największy system rowerowy w woj. śląskim ruszy 1 kwietnia w Katowicach. Z końcem 2018 r. liczył on 54 stacji i 450 rowerów. Stopniowo rozbudowywany, z końcem tego roku ma obejmować już 75 stacji i ponad 600 rowerów. Miasto zapowiada jego dalszy rozwój – docelowo do 150 stacji.

Z początkiem kwietnia ponownie ruszyć mają m.in. rowery miejskie w Częstochowie (podobnie jak w ub. roku 20 stacji ze 160 rowerami) oraz w Tychach (nadal 7 stacji z 60 rowerami). Na 1 kwietnia zaplanowano też powrót systemu w Sosnowcu. W tym roku wciąż będzie on obejmował 9 stacji ze 130 rowerami; w przyszłym miasto chce go rozbudować o kolejnych 13 stacji ze 140 rowerami.

W ub. roku w regionie funkcjonowały też pilotażowe systemy (po 4 stacje z 32 rowerami) w Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdroju (w tych dwóch ostatnich miastach rozbudowane w ciągu roku odpowiednio o 2 stacje z 20 rowerami oraz o 3 stacje z 30 rowerami).

Dotąd władze tych miast nie przekazały szczegółowych informacji o kontynuowaniu przedsięwzięcia w tym roku. Podobnie nie spłynęły jeszcze informacje o systemie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8 stacjami i 80 rowerami).

Chociaż sieci rowerów miejskich poszczególnych samorządów woj. śląskiego obsługuje ten sam operator, spółka Nextbike Polska, który umożliwia posługiwanie się wszędzie jednym kontem użytkownika, na razie nadal nie ma możliwości podróży między miastami.

Z tego względu niezależnie od działań poszczególnych miejscowości regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego rozpoczęła działająca od ub. roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub wdrażają miasta Metropolii, zapewniając m.in. możliwość dowolnego przemieszczania się na terenie całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowano na wiosnę 2019 r. W ub. roku przeprowadzono procedurę tzw. dialogu technicznego, której celem miało być znalezienie najlepszego modelu funkcjonowania systemu roweru miejskiego w Metropolii. W ostatnim czasie Metropolia nie informowała jednak o kolejnych działaniach w tym zakresie.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gliwice
Gliwicki Rower Miejski
Nextbike
rower miejski
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.