TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dwa razy więcej rowerowych przejazdów w Gdyni
InfoBike.pl - Opublikowano: 03.11.2019 15:00:52
Dwa razy więcej rowerowych przejazdów w Gdyni; // fot. Jakub Furkal

W 2018 roku zarejestrowanych zostało ok. 750 tys. przejazdów, natomiast od początku 2019 do dnia obecnego blisko 1,5 mln przejazdów, a rok trwa nadal.

Jazda na rowerze w Gdyni z każdym dniem jest przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Wie o tym, coraz więcej miłośników jazdy na dwóch kółkach.

Infrastruktura rowerowa się rozwija, powstają nowe pasy, drogi rowerowe i liczne udogodnienia.

A to skutkuje coraz częstszym wybieraniem roweru jako środka transportu. Skąd to wiemy? Dzięki licznikom rowerowym, które od początku 2015 roku do chwili obecnej zanotowały ponad 4,5 miliona przejazdów.

W Gdyni działa bez przerwy 9 urządzeń zliczających automatycznie ruch rowerowy na sześciu trasach

Wyniki z czujników aktualizowane są z początkiem każdego miesiąca. Można znaleźć je na stronie https://www.zdiz.gdynia.pl/liczniki-rowerowe/.

Większość liczników posiada dane od początku roku 2015 – 4 szt. oraz 2016 – 3 szt. Najnowsze liczniki zostały zamontowane po jednej sztuce w 2017 oraz 2018 roku. Na podstawie danych można zaobserwować, w których miesiącach zaczyna się wzmożony ruch rowerowy (głównie od kwietnia lub maja) oraz jak wyglądają tendencje spadkowe wynikające ze złej pogody. Zauważalny jest również fakt, że ruch rowerowy w Gdyni z roku na rok ulega pozytywnym zmianom. Rowerzystów przybywa.

- Mieszkańcy coraz chętniej wsiadają na rower, o czym świadczą twarde dane. Przykładowo, latem br., tuż po oddaniu do użytku nowego odcinka drogi rowerowej w Orłowie, pobliskie liczniki wskazały nawet ponad dwukrotny wzrost w stosunku do tych samych miesięcy z poprzedniego roku. Widać zatem jasno, że to nie tylko efekt wiosennego wdrożenia roweru publicznego. Najważniejszym jednak czynnikiem decydującym o przesiadce na rower cały czas pozostaje pogoda – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej.

W 2018 roku zarejestrowanych zostało ok. 750 tys. przejazdów, natomiast od początku 2019 do dnia obecnego blisko 1,5 mln przejazdów, a rok trwa nadal. Dzięki zastosowanym filtrom w tabeli można zobaczyć, w jakich poszczególnych dniach roku było najwięcej przejazdów. W tym roku takim dniem był 9 czerwca 2019 roku (niedziela) – z ilością 3529 przejazdów wzdłuż alei Zwycięstwa. Łączna liczba zarejestrowanych przejazdów ze wszystkich czujników od początku 2015 roku do chwili obecnej wynosi ponad 4,5 miliona.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
licznik
Gdynia
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !