TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Dwie rowerowe nowości w Częstochowie
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 09.05.2019 20:38:17
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Niebawem w Częstochowie pojawią się dwa ułatwienia dla rowerzystów. Na trasie Częstochowa – Olsztyn będzie można przewieźć rower na przyczepie dołączonej do autobusu, a przy 30 rowerach miejskich pojawią się foteliki dla dzieci.

Niebawem w Częstochowie pojawią się dwa ułatwienia dla rowerzystów. Na trasie Częstochowa – Olsztyn będzie można przewieźć rower na przyczepie dołączonej do autobusu, a przy 30 rowerach miejskich pojawią się foteliki dla dzieci.

Nowość Częstochowskiego Roweru Miejskiego

Ta wiadomość powinna ucieszyć osoby, które chcą korzystać z częstochowskiej wypożyczalni i jeździć na nich z dziećmi. Od 21 maja na 30 rowerach CRM (wszystkich jest 185) pojawią się dziecięce foteliki.

- Z doposażonych w ten sposób rowerów będzie można korzystać bez dodatkowych opłat. Ich wypożyczenie i zwrot będą możliwe na każdej stacji dokującej, a dopuszczalne obciążenie całego jednośladu to 114 kg. Na foteliku znajdzie się instrukcja użytkowania, zgodnie z którą opiekunowie malucha będą zobowiązani właściwie go zabezpieczyć. W przypadku wątpliwości – dotyczących zabezpieczenia dziecka czy sprawności technicznej fotelika – będzie można skontaktować się telefonicznie z obsługą systemu CRM – informuje Marcin Breczko z MPK i MZDiT.

Rowery z fotelikiem przewiozą dzieci o wadze od 9 do 22 kg, zdolne do siedzenia bez pomocy przez czas podróży. Dziecko powinien dodatkowo chronić odpowiedni kask, dopasowany do rozmiaru głowy i prawidłowo zapięty – taki kask nie będzie stanowił wyposażenia roweru. Należy także pamiętać o tym, aby nie zostawiać zaparkowanego roweru z dzieckiem w foteliku bez opieki.

Rowerowa przyczepa na trasie Częstochowa-Olsztyn

Drugie ułatwienie, czyli rowerowa przyczepa dołączona do pilotażowych autobusów linii podmiejskiej 67R kursującej z Częstochowy do Olsztyna, pojawi się od 11 maja i będzie w użytku do końca września.

Linię 67R będzie obsługiwał standardowy, 12-metrowy pojazd z przyczepą na 20 rowerów – cztery kursy dziennie umożliwią więc przewóz 80 jednośladów.

– To efekt współpracy naszego miasta z gminą Olsztyn. Być może dla początkujących rowerzystów już sama trasa do Olsztyna stanowi wyzwanie – teraz będą mogli dostać się do niego bez żadnych problemów. Chcemy sprawdzić, czy nowa linia przypadnie do gustu mieszkańcom zarówno Częstochowy jak i Olsztyna, a także turystom – powiedział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak informuje częstochowski Urząd Miejski, autobus zatrzyma się na trzech przystankach. W kierunku Olsztyna będą to:

  • przystanek początkowy przy C.H. Jagiellończycy (zbiegają się tam ścieżki rowerowe),
  • Odrzykoń (gdzie zaczyna się Jurajska Ścieżka Rowerowo-Biegowa)
  • Olsztyn Rynek.

W kierunku Częstochowy przystanki autobusu to z kolei:

  • Olsztyn Rynek,
  • Odrzykoń,
  • przystanek końcowy przy ul. Jagiellońskiej (przed PZU przy Estakadzie).

Pojazd będzie oczekiwał na przystankach początkowych 10 minut przed godziną odjazdu. Kierujący autobusem pomoże umieścić rowery na przyczepie i zabezpieczy je zbiorczo; do specjalnych uchwytów jednoślady przymocują sami ich właściciele. Przyczepa, zakupiona przez MPK za ok. 10 tys. zł, będzie dodatkowo ,,pod okiem" kamery systemu monitorującego.

Przewóz osób oraz rowerów na linii 67R będzie się odbywał zgodnie z obowiązującym cennikiem opłat – za bilet podmiejski normalny zapłacimy 4,20 zł, za podmiejski ulgowy – 2,10 zł, a bilet na przewóz roweru będzie kosztował 4,20 zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
rower miejski
Nextbike
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.