TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Elektryczne hulajnogi jako element miejskiego transportu
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 28.01.2019 10:12:54
Elektryczne hulajnogi jako element miejskiego transportu

Zarząd transportu miejskiego w Portland sprawdził, czy elektryczne hulajnogi zmniejszają liczbę aut na ulicach.

Elektryczne hulajnogi zmniejszają liczbę aut na ulicach. Użytkownicy lubią nowy sprzęt i korzystają z niego głównie do poruszania się po mieście - wynika z czteromiesięcznego badania przeprowadzonego przez zarząd transportu miejskiego w Portland (PBOT).

Badanie PBOT to jedna z pierwszych systematycznych analiz wpływu nowego pomysłu wypożyczania hulajnóg elektrycznych na ruch miejski. W trakcie badania mieszkańcy Portland w stanie Oregon odbyli ponad 700 tys. przejazdów na odległość blisko 1,3 mln kilometrów. W mieście funkcjonowało w tym czasie ok. 2 tys. hulajnóg.

Zdaniem PBOT elektryczne hulajnogi przyczyniły się do zmniejszenia liczby pojazdów na ulicach. 48 proc. zapytanych przyjezdnych i 43 proc. mieszkańców miasta wypożyczyło e-hulajnogę zamiast korzystania z własnego samochodu lub zamawiania taksówki bądź przejazdu w usłudze carsharingowej.

Przeważająca większość - 71 proc. - wykorzystuje hulajnogi w celach transportowych, podczas gdy pozostali wypożyczają sprzęt w celach rekreacyjnych lub jako formę ćwiczeń fizycznych. Dla wielu jest to pierwszy kontakt z aktywnym środkiem transportu - 74 proc. respondentów nie wypożyczało wcześniej roweru miejskiego, a 42 proc. nigdy nie jeździło po mieście na własnym rowerze.

62 proc. badanych pozytywnie oceniło usługę e-hulajnóg. Odsetek ten jest wyższy wśród osób poniżej 35 roku życia (71 proc.), pochodzących z mniejszości etnicznych (74 proc.) i z dochodem poniżej 30 tys. dolarów (66 proc.).

W Polsce od października 2018 r. funkcjonują e-hulajnogi firmy Lime, dostępne we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Na świecie podobną usługę rozwija m.in. Uber. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
badanie
hulajnoga
Wrocław
Lime
USA
  • Jerzy Kowalczyk – 28.01.2019

    Jak hulajnoga elekteyczna może służyć za urządzenie do ćwiczeń fizycznych? Ktoś ją podnosi jak ciężarki?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.