TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk inwestuje w mobilność seniorów
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 19.07.2019 18:51:29
Gdańsk inwestuje w mobilność seniorów

Starzenie się mieszkańców jest istotnym problemem w Polsce. Gdańsk, w którym jest około 120 tys. osób w wieku 60+, stara się wyjść mu naprzeciw. Miasto realizuje projekt aktywizujący mobilnie tę grupę mieszkańców.

Starzenie się mieszkańców jest istotnym problemem w Polsce. Gdańsk, w którym jest około 120 tys. osób w wieku 60+, stara się wyjść mu naprzeciw. Miasto realizuje projekt aktywizujący mobilnie tę grupę mieszkańców.

Gdańsk realizuje europejski projekt "GreenSAM" - “Green Silver Age Mobility" - Zielona Mobilność w Srebrnym Wieku, który skupia się m.in. na problemie bezpieczeństwa drogowego osób starszych oraz niewielkim odsetku osób starszych, które jeżdżą rowerami. Projekt rozpoczął się w styczniu tego roku i potrwa 30 miesięcy. Jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej w 85 procentach.

Współpraca z seniorami

W ramach projektu nawiązujemy współpracę z organizacjami i instytucjami reprezentującymi seniorów, aby zachęcać ich do aktywnej mobilności. Jednym z najważniejszych celów projektu "GreenSAM" będzie utworzenie Zespołu ds. aktywnej mobilności, w skład którego wejdą eksperci z Rady ds. Seniorów ale też przedstawiciele Senioralnej Rady Miasta. Zespół stanie się ciałem doradczym, opracowującym rekomendacje związane z mobilnością w "srebrnym wieku", które będą mogły być przedstawiane Radzie Miasta Gdańska oraz innym interesariuszom. W ramach projektu będziemy promować mobilność aktywną dla seniorów. Chcemy określić bariery w zakresie mobilności aktywnej, poprawić bezpieczeństwo w ruchu ulicznym oraz promować jazdę na rowerze wśród starszych mieszkańców miasta – informuje Referat Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Przejazd rowerowy na Wyspę Sobieszewską

Rowerowy przejazd na Wyspę Sobieszewską był pierwszą inicjatywą podjętą w ramach projektu. Wzięło w nim udział 15 seniorów. Wycieczka była prowadzona przez przewodniczkę Ewę Jaroszyńską, która na pięciu postojach (przy Bramie Żuławskiej, Zaporach, Miałkim Szlaku, Rafinerii, Moście 100-lecia Odzyskania Niepodległości) opowiadała o historii odwiedzanych miejsc. Przejazd zajął 90 minut. Rozpoczął się od ul. Długie Ogrody, a zakończył śniadaniem w ośrodku Drogowiec na Wyspie Sobieszewskiej.

- Dodatkowo grupa przejechała nową trasą rowerową R – 10 w kierunku Świbna, poznając historię Śmiałej Wisły i Przekopu Wisły. Powrót do Gdańska, wraz z przewiezieniem rowerów, był zapewniony specjalnie zamówionym autobusem. Uczestnicy już pytają o kolejne wyprawy – czytamy na portalu Rowerowy Gdańsk.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
seniorzy
GreenSAM
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.