TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk - Kartuska dostanie 4 km drogi rowerowej
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 13.02.2018 20:20:38
Gdańsk - Kartuska dostanie 4 km drogi rowerowej

Ulica Kartuska w Gdańsku zyska cztery km drogi rowerowej. Nowa infrastruktura, z chodnikiem, znajdzie się po oby stronach ulicy. Budowa ma zakończyć się do 2020 roku.

Ulica Kartuska w Gdańsku zyska cztery km drogi rowerowej. Nowa infrastruktura, z chodnikiem, znajdzie się po oby stronach ulicy. Budowa ma zakończyć się do 2020 roku.

Droga rowerowa ma ciągnąć się między skrzyżowaniami z ul. Łostowicką do miejsca, w któym przecina ul. Źródlaną. Z końcem lutego ma zostać wyłoniony wykonawca projektu bodowlanego dla tego zadania oraz drugiego dla podobnej infrastruktury w pobliskich Kokoszkach.

Zobacz część ul. Kartuskiej, która zostanie przebudowana:


Kartuska z pasem

Jak informuje oficjalna strona internetowa Gdańska pierwsza z dokumentacji dotyczyć będzie przebudowy ul. Kartuskiej na odcinku od ul. Łostowickiej do ul. Źródlanej. Dzięki temu funkcjonująca obecnie wzdłuż ul. Kartuskiej trasa zostanie wydłużona o ponad cztery kilometry od miejsca, w którym się urywa (tuż za ul. Łostowicką). W ramach inwestycji powstanie pas rowerowy szerokości 1,5 metra wiodący wzdłuż jezdni w kierunku centrum, a także chodniki po obu stronach drogi. Obecnie w wielu miejscach chodnik jest tylko po jednej stronie, a zdarzają się fragmenty, gdzie nie ma go wcale.

- Na tym odcinku ul. Kartuskiej nie ma możliwości poprowadzenia pasów rowerowych z obu stron jezdni, ani wykonania jednostronnej drogi rowerowej. Jest po prostu za mało miejsca, budynki są bardzo blisko drogi - tłumaczy Remigiusz Kitliński, pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. polityki rowerowej. - Przeanalizowaliśmy trzy warianty rozwiązań dla tej trasy i wybraliśmy poprowadzenie pasa w dół, w stronę centrum. Rano w tym kierunku tworzą się korki i samochody poruszają się bardzo wolno. Wydzielając pas spowodujemy, że rower będzie konkurencyjny dla samochodu, a taki jest przecież podstawowy cel wszystkich inwestycji rowerowych – dodaje.

Zdaniem Urzędu Miejskiego w Gdańsku w stronę Jasienia uda się “zmieścić" tylko pojedyncze fragmenty pasa. Cykliści, którzy obawiają się współdzielenia jezdni z kierowcami, będą mogli korzystać z chodnika (rowerzysta poruszający się pod górę nie stwarza zagrożenia dla pieszych). Wzdłuż projektowanych chodników ustawione zostaną nowe słupy oświetleniowe (w układzie jednostronnym), dodatkowo przy przejściach dla pieszych staną lampy doświetlające. Chodniki na wszystkich skrzyżowaniach mają zostać wyniesione ponad poziom jezdni.

Żeby można było zrealizować te plany, ul. Kartuską trzeba będzie miejscami poszerzyć, a raczej zrobić to wszędzie gdzie się da, bo przeważnie nie ma takiej możliwości. Warto dodać, że w ramach budowy tzw. Nowej Bulońskiej, która połączy dzisiejszą ul. Bulońską z ul. Jabłoniową powstanie trasa rowerowa szerokości 3,5 m, która przecinać będzie ul. Kartuską.

Kokoszki również z infrastrukturą rowerową

Wyłoniony w tym samym przetargu wykonawca będzie miał za zadanie zaprojektować infrastrukturę rowerową dla Kokoszek. Projekt dotyczyć będzie budowy trasy rowerowej wzdłuż ul. Nowatorów na odcinku od ul. Fabrycznej do ul. Kartuskiej. Długość infrastruktury rowerowej ma wynieść kilkaset metrów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
ul. Kartuska
droga rowerowa
przetarg
Kokoszki
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.