TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdańsk zaprasza na Rowerowy Maj
INFOBIKE.PL, GDAŃSK.PL - Opublikowano: 31.01.2019 20:43:52
Zdj. Materiały prasowe

Gratka dla wszystkich chcących popularyzować codzienną jazdę na rowerze, hulajnodze lub deskorolce. Do 28 lutego można zgłaszać się do kampanii Rowerowy Maj, którą organizuje Gdańsk. Czekają nagrody.

Gratka dla wszystkich chcących popularyzować codzienną jazdę na rowerze, hulajnodze lub deskorolce. Do 28 lutego można zgłaszać się do kampanii Rowerowy Maj, którą organizuje Gdańsk. Czekają nagrody.

Pierwsza edycja skierowanej do szkół kampanii Rowerowy Maj odbyła się w 2014 roku w Gdańsku. Od tego momentu z roku na rok bierze w niej udział coraz więcej miast, placówek i dzieci - w 2018 roku w rowerowym starciu zmierzyło się ponad 128 tys. uczestników z 539. szkół i przedszkoli w 30. miastach. Jest to największa tego typu kampania w Polsce!

Chętnych przyciąga forma zabawy połączonej z elementami rywalizacji, która popularyzuje rower, ale także hulajnogę, rolki czy deskorolkę, jako środki transportu i uczy zdrowych nawyków. Zasady akcji są proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju aktywnie dotrze na zajęcia za pomocą roweru i innych, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najlepsze szkoły w danych kategoriach oraz najaktywniejsi uczestnicy otrzymają atrakcyjne nagrody.

- Efekty i korzyści Rowerowego Maja są odczuwalne nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla samorządów i środowiska. Nie tylko promujemy wśród najmłodszych jazdę ekologicznym środkiem transportu, ale również pokazujemy, jak okolice szkół i przedszkoli uczynić bezpieczne i przyjazne rowerzystom - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Dlatego zachęcam wszystkie polskie gminy do przyłączenia się do społecznej kampanii, która została zainicjowana w Gdańsku.

W tegorocznej akcji Rowerowego Maja swój udział potwierdziła większość miast, które uczestniczyło w poprzednich edycjach m.in. Warszawa, Wrocław, Kraków, Bydgoszcz. A zainteresowane udziałem są prawie wszystkie gminy z Obszaru Metropolitarnego oraz kilka nowych miast, jak: Tarnów, Koszalin, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski czy Radom.

Organizatorzy liczą także na pozostałe gminy. - Czekamy na zgłoszenia gmin do końca lutego - mówią Monika Evini i Łukasz Witczak, koordynatorzy krajowi Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Samorządy realizujące kampanię według gdańskiego pomysłu, na własną rękę muszą pozyskać sponsorów oraz zapewnić nagrody dla uczestników indywidualnych, poszczególnych klas, szkół i przedszkoli. Kampanie w szkołach są nadzorowane przez klasowych i szkolnych koordynatorów. 

Wyniki akcji będą znane tuż po zakończeniu rowerowych dojazdów do szkół wraz z końcem maja.

Od ubiegłorocznej edycji Rowerowego Maja funkcjonuje platforma on-line do obsługi kampanii, do której koordynatorzy placówek i nauczyciele z całego kraju wprowadzają wyniki uczniów. Rezultaty będą dostępne na stronie www.rowerowymaj.eu, dzięki czemu uczestnicy i wszyscy zainteresowani będą mogli na bieżąco śledzić wyniki klasy, czy szkoły. Na stronie głównej prezentowane będą wyniki szkół w Polsce, a na podstronach zebrane będą rezultaty placówek z danej miejscowości.

- Rowerowy Maj co roku bije rekordy na każdym polu: liczonej już w milionach liczby aktywnych przejazdów, frekwencji, liczbie uczestniczących szkół i miast. Satysfakcja z prowadzenia kampanii jest naprawdę ogromna, ale najważniejsze jest to, że dzieci cieszą się z udziału w Rowerowym Maju, co roku wypytują się o kolejną edycję i chwytają zdrowego bakcyla, bo parkingi rowerowe szkół wcale nie pustoszeją po zakończeniu kampanii. Jesteśmy przekonani, że Rowerowy Maj to strzał w 10-tkę, można o tym rozmawiać godzinami, ale najlepiej po prostu spróbować i samemu się przekonać, że to działa wszędzie - zachęca Monika Evini. 

Jak zgłosić swoją gminę do udziału?

Aby zgłosić gminę i przyłączyć się do akcji Rowerowy Maj należy poinformować koordynatorów pisząc na adres: rowerowymaj@gdansk.gda.pl, oraz wypełnić umowę wraz z załącznikami do pobrania tutaj: rowerowymaj.eu. Wśród zamieszczonych na stronie dokumentów znajduje się również prezentacja dotycząca kampanii oraz projekty materiałów drukowanych.

Dokumenty należy odesłać do 28 lutego 2019 r. na adres:

Urząd Miejski w Gdańsku
Wydział Gospodarki Komunalnej
Referat Mobilności Aktywnej
ul. Kartuska 5
80-103 Gdańsk

Z dopiskiem "Rowerowy Maj 2019"
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
Rowerowy Maj
kampania rowerowa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.