TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Gdynia – wózki i osoby na wózkach z pierwszeństwem przed rowerami
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 24.06.2019 18:46:50
Gdynia – wózki i osoby na wózkach z pierwszeństwem przed rowerami

Gdynia zmienia zasady przewozu rowerów komunikacją publiczną. Od 26 czerwca wózki i osoby na wózkach będą miały priorytet przed rowerami. Komunikacja publiczna będzie całkowicie niedostępna dla rowerów MEVO.

Gdynia zmienia zasady przewozu rowerów komunikacją publiczną. Od 26 czerwca wózki i osoby na wózkach będą miały priorytet przed rowerami. Komunikacja publiczna będzie całkowicie niedostępna dla rowerów MEVO.

Rekomendacje dla wszystkich gmin

Zmiany są efektem kilkumiesięcznych obrad zespołu, który został powołany specjalnie na tę okazję. Zaproponowane rozwiązanie MKZG przyjął jako rekomendację dla wszystkich gmin. Zespół ustalił, że osoby na wózkach i z wózkami będą miały pierwszeństwo przed rowerami.

W zespole, który prowadził dialog na temat zmian znaleźli się zarówno kierowcy, jak i sami rowerzyści, a także społecznicy, rodzice, związkowcy i przedstawiciele komunikacji miejskiej. To odpowiedź miasta na zgłaszane wcześniej przez obie strony trudności – informuje Urząd Miasta Gdyni.

- Cieszę się, że konflikt przerodził się w rozwiązanie, które szanuje interesy wszystkich użytkowników, ale też zapewnia uprzywilejowanie najsłabszym. Takie wypracowywanie rozwiązań jest zgodne z duchem projektowania i organizowania uniwersalnego, które przyświeca nam w Gdyni– powiedział wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki,Katarzyna Gruszecka-Spychała, której decyzją powołano zespół.

Wózki przed rowerami

Nowe zasady przewozu zaczną obowiązywać od środy, 26 czerwca. Od tego dnia osoba przewożąca rower powinna wejść drzwiami oznaczonymi znakiem roweru i ustawić go miejscu przeznaczonym do przewozu wózków. Musi także stać przy nim w trakcie jazdy i (jeżeli to możliwe) wykorzystać pasy mocujące zamontowane w autobusie.

Jak informuje oficjalny serwis internetowy Gdyni przed osobą z rowerem pierwszeństwo w przewozie mają osoby z niepełnosprawnością na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi.Pasażer z rowerem, który znajduje się w pojeździe, ma obowiązek ustąpienia miejsca, gdy skorzystać z przejazdu chce osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym.Rowerzysta musi wówczas opuścić pojazd wraz z rowerem.

Rower tylko za zgodą kierowcy. Nie dla MEVO

Rowerzysta będzie mógł przewieźć swój rower tylko kiedy osoba kierująca pojazdem wyrazi na to zgodę. Jest to konieczne nawet wtedy, gdy w komunikacji publicznej nie korzysta osoba na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym. Komunikacja publiczna w Gdyni będzie całkowicie niedostępna dla rowerów MEVO.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdynia
MEVO
komunikacja publiczna
  • Michał Paweł Łukasz – 25.06.2019

    po "wyrzuceniu" roweru z właścicielem powinien przyjechać samochód nadzoru ruchu i zawieść na przystanek na którym miał wysiadać. Zapłata za bilet i wywalenie z pojazdu za to, że nie ma miejsca i przymus kupienia/skasowania drugiego biletu na następny kurs + czekanie i możliwość ponownego wyrzucenia to cebulactwo. Gdyńska komunikacja coraz "lepiej" radzi sobie z problemami, które w innych miastach nie są problemami...

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.