TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Holenderskie rondo - bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 09.08.2018 19:41:12
Zdj. Miasto2077.pl

Słyszeliście o holenderskim rondzie? To koncept dotyczący główne bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów i staje się coraz popularniejszy. Co kryje się pod tym terminem?

Słyszeliście o holenderskim rondzie? To koncept dotyczący główne bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów i staje się coraz popularniejszy. Co kryje się pod tym terminem?

To centryczny układ trzech rond. Najmniejsze w samym środku jest rondo drogowe, dla aut, a okrąża je rondo rowerowe połączone z chodnikiem. Tutaj zarówno na wjeździe, jak i zjeździe pierwszeństwo mają rowerzyści oraz pieszy. Taki układ z dość ciasnym wjazdem na rondo wymusza na kierowcach wolniejszą jazdę, a przy tym szeroka obwodnica rowerowo-piesza powoduje, że jej użytkownicy są bardziej widoczni dla kierowców.

Takie właśnie argumenty powodują, iż holenderskie rondo staje się koncepcją eksportową. Radni Hrabstwa Cambridge zdecydowali zorganizować je na ruchliwym skrzyżowaniu Fendon Road oraz Queen Edith's Way. To miejsce, gdzie w ostatnich latach przydarzało się szczególnie dużo wypadków, w których poszkodowanymi byli rowerzyści.


Nowy układ drogowy ma być gotowy na początku przyszłego roku. Koszt całej inwestycji wyniesie około 800 tys. funtów.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons.  


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Holandia
holenderskie rondo
bezpeczeństwo
  • Dawid Stec – 09.08.2018

    Super się jeździ, a szczególnie w Belgii jeżdżą jak święte krowy nie patrzą, wyjeżdżają pod auta, samochodami też lepiej nie jeżdżą. Niby Europa a puste łby.

  • Zrównoważona Mobilność w Jaworznie – 09.08.2018

    Słyszeliśmy - w Jaworznie podobne rondo, wykonane na podstawie naszej koncepcji, już powstało w miejscu skrzyżowania ul. Krakowskiej i Braci Gutmanów.

  • Krzysztof Kantor – 09.08.2018

    Trzeba pamiętać jedną podstawową zasadę ktora polega na tym że ulica jest dla samochodów a rowerzyści i pieszy są na niej tylko gośćmi. To pieszemu powinno przede wszystkim zależeć by nie byl rozjechany na drodze a nie być świetą krową. Bo ja jadąc samochodem widzę niektórych januszy którzy mają wywalone bo i tak będzie na kierowce i przechodzą sobie gdzie chcą i nie patrzą czy cokolwiek jedzie.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.