Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Integracja metropolitarnych rowerów – od 5 kwietnia

infobike
23.03.2019 09:39
0 Komentarzy

Od 5 kwietnia br. w sąsiadujących miastachGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM): Katowicach, Chorzowie, Sosnowcuoraz Tychach systemy korzystania z rowerów miejskich zostaną zintegrowane.Rower będzie można pożyczyć w jednym mieście i oddać w innym, bez dodatkowychopłat.

Jak podało biuro prasowe Metropolii, to cztery pierwszemiasta członkowskie tej organizacji, które podpisały stosowne porozumienia zjedynym operatorem systemów rowerowych na jej terenie, spółką Nextbike Polska.

Wcześniej z operatorem porozumiała się GZM – z intencją, abyużytkownicy poszczególnych systemów mieli możliwość relokacji, czyli zwroturoweru standardowego w gminie innej niż gmina wypożyczenia, bez dodatkowychopłat. Metropolia zadeklarowała, że pokryje związane z tym koszty.

Czas na akcept 

Przedstawiciele GZM zastrzegli jednocześnie, że założeniatej umowy z operatorem wejdą w życie, o ile konieczne zmiany w swoichregulaminach i umowach z nim zaakceptują miasta (członkowie GZM). Od początkudeklarację przeprowadzenia takich zmian zgłosili włodarze m.in. Sosnowca,Tychów i Chorzowa.

Wraz z wprowadzeniem możliwości relokacji osoby korzystającez wypożyczalni w tych trzech miastach oraz Katowicach muszą pamiętać, żeobejmuje ona tylko rowery standardowe. Rowery typu tandem, dziecięce, familijnealbo cargo nadal będzie można wypożyczać i oddawać tylko w obrębie jednegomiasta. Wynika to ze zróżnicowania ofert dotyczących rowerów specjalnych wposzczególnych miastach i konieczności stosowania odpowiednich stojaków.

Cztery miasta

Możliwość relokacji rowerów miejskich dotyczy na razieczterech miast Metropolii, w których dostawcą usługi jest Nextbike i którepodpisały porozumienie ws. aktualizacji regulaminów swoich wypożyczalni.Użytkownicy tych systemów muszą zostać poinformowani o zmianach zdwutygodniowym wyprzedzeniem, dlatego możliwość relokacji zostanie wprowadzona5 kwietnia.

Już wtedy będą działały systemy rowerowe we wszystkichobjętych porozumieniami miastach. W Chorzowie system z 46 stacjami i 460rowerami ruszył 21 marca. W Katowicach sezon rozpocznie się 1 kwietnia z 54stacjami i 450 rowerami (docelowo do końca sezonu ma tam być 75 stacji z ponad600 rowerami). 1 kwietnia rowery miejskie zostaną uruchomione też w Tychach(nadal 7 stacji z 60 rowerami) i Sosnowcu (9 stacji ze 130 rowerami).

„Umożliwienie relokacji rowerów pomiędzy miastami todla nas tak naprawdę początek drogi. Naszym celem jest, aby podróżowanie poMetropolii było wygodne, bez względu na to, jaki środek transportu publicznegowybierzemy. Krótkich, około 5-kilometrowych dystansów nie pokonamy szybciej niżna rowerze właśnie” – skomentował przewodniczący zarządu GZM KazimierzKarolczak.

Rowerowa akcja

GZM zainaugurowała w październiku ub. r. program pod nazwą”Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”. Ma on zachęcaćmieszkańców Metropolii do zmiany nawyków transportowych, aby to rower stał siꔜrodkiem transportu pierwszego wyboru” – w drodze do pracy, szkoły,kina czy restauracji

Jednym z jego elementów będzie wyposażenie urzędników,policjantów i strażników miejskich z 41 gmin Metropolii w łącznie 230 rowerówze wspomaganiem elektrycznym. Przetarg na te jednoślady GZM ogłosiła wponiedziałek. Wcześniej przedstawiciele GZM sygnalizowali, że chcą kupić roweryelektryczne dla pracowników urzędów miast i gmin, aby pokazać, jak ważny jestrower w metropolitalnym myśleniu o zintegrowanej komunikacji.

Zachętą do powszechnego korzystania z rowerów ma być teżrozwój służącej temu infrastruktury. 22 stycznia br. zarząd GZM przyjąłzamówiony w poprzednim roku dokument „Standardy i wytyczne kształtowaniainfrastruktury rowerowej”. Ma on stać się jedną z podstaw działańMetropolii w tym zakresie – wraz ze studium systemu metropolitalnych trasrowerowych i analizą możliwości uruchomienia wypożyczalni rowerów publicznych wskali całej GZM.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Organizacja – na mocy ustawyprzygotowanej specjalnie dla regionu – zrzesza 41 miast i gmin centralnejczęści woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocyustawy Metropolia zajmuje się m.in. transportem publicznym.(PAP)

Komentarze