TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Już nie rower i jeszcze nie samochód
INFOBIKE.PL, INFORMACJA PRASOWA - Opublikowano: 12.03.2018 22:36:02
Zdj. Informacja prasowa

Pojazd ma łączyć zalety roweru i samochodu i być odpowiedzią na zakorkowane miasta. Czy zapełni lukę między samochodami a rowerami elektrycznymi?

Pojazd ma łączyć zalety roweru i samochodu i być odpowiedzią na zakorkowane miasta. Czy zapełni lukę między samochodami a rowerami elektrycznymi?

Lubelska firma In-Lab podpisała list intencyjny dot. współpracy partnerskiej z norweską firmą CityQ AS, która opracowuje niezwykły innowacyjny pojazd elektryczny.

Czterokołowy ebike jest technologicznie przystosowany do całorocznej pracy także w trudnych warunkach pogodowych (zima, deszcz). Posiada dostarczony przez In-Lab system fotowoltaiczny z dedykowanym, umiejscowionym na dachu, panelem o podwyższonej sprawności i mocy 75-100 Wp, który zapewnia doładowywanie baterii trakcyjnych oraz zasila elektronikę sterującą pojazdu. Współpraca zakłada także opracowanie inteligentnych technologii sprzętowych oraz oprogramowania, pozwalających na efektywną energetycznie wymianę informacji zarządczych i serwisowych z chmurą obliczeniową. Dzięki temu zarządzanie flotą pojazdów będzie mogło być w dużej mierze zautomatyzowane - czytamy w informacji prasowej.

Pojazd e-bike nie jest rejestrowany jako samochód, więc może być legalnie użytkowany także na ścieżkach rowerowych i w obszarach, do których nie mają wjazdu pojazdy, nawet elektryczne. Jego maksymalna prędkość to ok. 25 km/h, a zasięg bez ładowania – 70-100 km (w zależności od zainstalowanego panelu fotowoltaicznego i baterii). Do napędzania pojazdu mogą być także użyte klasyczne pedały i siła mięśni. Pojazd może pomieścić nawet do 3 osób oraz zakupy.

Zainteresowanie projektem wykazało już szereg miast w Europie oraz jeden z globalnych liderów krótkoterminowego wynajmu pojazdów – firma Avis (właściciel marki Budget). Grupa Avis zamierza zaoferować swoim klientom nowy typ całorocznego, odpornego na pogodę pojazdu e-bike, jako część swojej strategii MaaS (ang. mobility-as-a-service – mobilność jako usługa) w Skandynawii. Opłata za wykorzystywanie pojazdu e-bike ma być elastyczną kombinacją subskrypcji (abonamentu) oraz opłaty za użycie.

CityQ to atrakcyjna alternatywa dla roweru podczas złej pogody, która może znacząco obniżyć liczbę krótkich podróży samochodowych w mieście, zwłaszcza w zatłoczonych centrach miast z obszarami wyłączonymi dla ruchu dla samochodów. Właśnie tam rośnie potrzeba istnienia takich pojazdów nowego typu", powiedział Morten Torp, który jest odpowiedzialny za rozwiązania MaaS firmy Avis i Budget w Skandynawii.

Celem projektu jest eliminowanie krótkich podróży samochodem w obszarach silnie zurbanizowanych, jak np. odwiezienie dzieci do szkoły, dojazd do pracy w centrum, zakupy. Prawo jazdy nie jest wymagane, co ma duże znaczenie, gdyż coraz więcej przedstawicieli tzw. pokolenia millenialsów w Europie Zachodniej nie ma i nie zamierza mieć prawa jazdy.Sprawdź też:
e-bike
rower elektryczny
CityQ
  • Krzysztof Kokot – 13.03.2018

    Coś mi się wydaje, że będzie łączyć wady obu pojazdów ;)

  • Paweł Rola – 13.03.2018

    Arkadiusz triggered XD

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.