TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kampania "Rowerowy Maj" w co najmniej 15 miastach i gminach
PAP - Opublikowano: 20.02.2017 21:51:14
Kampania

W co najmniej 15 miejscach, w tym Gdańsku, Warszawie i Krakowie, odbędzie się kampania "Rowerowy Maj". Akcja organizowana w formie konkursu, ma zachęcać uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków oraz pracowników tych placówek do codziennego używania rowerów.

W co najmniej 15 miejscach, w tym Gdańsku, Warszawie i Krakowie, odbędzie się kampania "Rowerowy Maj". Akcja organizowana w formie konkursu, ma zachęcać uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków oraz pracowników tych placówek do codziennego używania rowerów.

Kampania wystartuje 4 maja i potrwa cztery tygodnie. Jej uczestnicy otrzymają książeczki, w których będą zbierać naklejki przyznawane za każdy przyjazd rowerem, ale też hulajnogą, na rolkach czy wrotkach do placówki edukacyjnej. Po zsumowaniu punktacji organizatorzy wyłonią zwycięską placówkę, klasy (bądź grupy przedszkolne), a także konkretnych uczniów, przedszkolaków i pracowników.

Jak przypomniała w rozmowie z PAP gdańska koordynator kampanii Monika Nkome Evini, akcja przeprowadzona zostanie po raz czwarty. Jej pierwsza edycja miała miejsce w Gdańsku w 2014 roku. W 2016 roku przyłączyło się do niej osiem innych miast, a w tym roku chęć udziału zgłosiło już 14 innych (poza Gdańskiem) miejscowości: Sopot, Gdynia, Tczew, Elbląg, Warszawa, Wrocław, Zamość, Lublin, Kraków, Puck, Cedry Wielkie, Nowy Dwór Gdański, Płock i Rybnik.

"Lista nie jest zamknięta, mogą zgłaszać się jeszcze kolejne miasta i miejscowości" ? zaznaczyła Nkome Evini.

Wyjaśniła, że we wszystkich miejscach sam konkurs przeprowadzany będzie w tym samym czasie ? między 4 a 31 maja. Poszczególne miasta i gminy samodzielnie, w dogodnym dla siebie czasie, organizują nabór placówek do kampanii. Informacje na temat akcji znaleźć można na stronie www.rowerowygdansk.pl.

Zgłoszenia z gdańskich szkół podstawowych i przedszkoli przyjmowane będą do 22 lutego.

W Gdańsku najlepsze szkoły w kampanii otrzymają nagrody pieniężne. Placówki podzielono na trzy kategorie: małe, średnie i duże, a nagrody wyniosą odpowiednio 10, 20 i 30 tys. złotych. Najbardziej rowerowe przedszkole dostanie dwa tysiące złotych. Placówki będą mogły wydać środki na własne potrzeby.

Z kolei klasy (co dziesiąta najlepsza) mogą liczyć na nagrody w postaci różnego rodzaju atrakcji, w tym zwiedzanie centrów nauki, rozrywki, sportu itp. Najaktywniejsi gdańscy uczniowie i przedszkolaki oraz pracownicy placówek otrzymają nagrody rzeczowe.

W 2014 r., w pierwszej edycji kampanii "Rowerowy maj" wzięły udział 23 gdańskie szkoły podstawowe. W ubiegłym roku było ich już 90 (wszystkie poza jedną publiczne szkoły podstawowych w mieście) oraz 29 placówek przedszkolnych. W Warszawie, która dołączyła do akcji w ub.r. rywalizowało 55 szkół (ponad 33 tys. uczniów).

W organizowanych przez miesięcznik RowerTour rankingach Gdańsk już kilkakrotnie był honorowany tytułem najbardziej rowerowego miasta w Polsce. Sieć dróg rowerowych liczy tu już około 600 kilometrów. Jak pokazały przeprowadzone w ub.r. badania, 6 procent wszystkich podróży w mieście odbywa się z pomocą jednośladów. Badania pokazały też, że 67 proc. gospodarstw domowych w Gdańsku posiada przynajmniej jeden rower. Generalnie gdańszczanie posiadają więcej rowerów, niż samochodów: statystyczne gospodarstwo domowe w Gdańsku posiada 1,4 roweru oraz 0,85 samochodu. (PAP)

aks/ agz/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Rowerowy Maj
Gdańsk
kampania rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.