TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Katowice. Ponad ćwierć miliona wypożyczeń roweru miejskiego
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 04.11.2019 15:40:33
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Zakończył się sezon City By Bile, katowickiej wypożyczalni rowerów miejskich. Od 1 kwietnia do 30 października z roweru skorzystano ponad 261 tys. razy. W systemie zarejestrowało się blisko 22 tys. osób.

Zakończył się sezon City By Bile, katowickiej wypożyczalni rowerów miejskich. Od 1 kwietnia do 30 października z roweru skorzystano ponad 261 tys. razy. W systemie zarejestrowało się blisko 22 tys. osób.

Czas na zimową przerwę

Choć niektóre systemy wypożyczalni w Polsce działają cały rok (m.in. Kraków i Wrocław), katowicka wypożyczalnia zakończyła sezon 30 października. Przez siedem miesięcy z rowerów skorzystano blisko 261,8 tysięcy razy. Jednocześnie w systemie zarejestrowało się 21,8 tys. osób. Teraz rowery trafią do magazyny, gdzie przejdą przegląd i naprawy.

Wypożyczalnia wystartowała 1 kwietnia z 400 rowerami. W trakcie sezonu system rozrósł się do 76 punktów wypożyczeń i 632 rowerów. Najlepszym miesiącem pod względem liczby wypożyczeń był w tym roku czerwiec – liczba przejazdów przekroczyła wtedy 56,5 tysięcy. Średni czas jednego wypożyczenia w tym sezonie wynosił 27 minut i 56 sekund.

-Przez ostatni rok miejskie rowery wypożyczano prawie 262 tysiące razy. Cieszę się, że w największym systemie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej coraz więcej mieszkańców wybiera jednoślady. To nie tylko najtańszy środek lokomocji, ale także sposób na zdrowy tryb życia. City By Bike działa od 2015 roku. W każdym sezonie katowickie rowery cieszą się niesłabnącą popularnością - powiedziałPaweł Orłowski, prezes Nextbike Polska.

-Katowiczanie bardzo chętnie korzystają z roweru. Przez cały okres działania systemu zarejestrowało się już ponad 64 tys. osób, z czego 21,8 tys. dołączyło do grona rowerzystów miejskich w tym sezonie – dodał Orowski.

-O tym, że pomysł wprowadzenia rowerów miejskich do Katowic był strzałem w dziesiątkę świadczą tysiące osób, które z rowerów korzystają. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się dodatkowo ponad 21 tysięcy, a rowery wypożyczono już ponad 260 tysięcy razy. Z rowerów korzystają dziś zarówno studenci, seniorzy, jak i rodziny, które za pomocą rowerów typu cargo mogą przewozić małe dzieci- powiedział prezydentMarcin Krupa.

Integracja systemu

City By Bike to największy ale nie jedyny system rowerowy Nextbike w województwie śląskim. W 2019 r. katowickie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady standardowe można było wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Tychach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich – informuje firma Nextbike Polska, operator katowickiej wypożyczalni.

Piętnaście punktów wypożyczeń powstało dzięki wsparciu sponsorów, chcących dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju katowickiego systemu rowerów publicznych. To oznacza, że 20% wszystkich lokalizacji w Katowicach powstało za sprawą zaangażowania i pomocy biznesu.

City By Bike w ciekawostkach

· Dzienny rekord wypożyczeń: 2 688 wynajmów, 9 czerwca.

· Miesięczny rekord wypożyczeń56,6 tysięcy wynajmów w czerwcu.

· Średni czas wypożyczeniaCity By Bike w tym sezonie wynosi 27 minuty 56 sekund.

· Najaktywniejszy użytkownikw skorzystał z rowerów 220 razy.

· Najpopularniejszy rowernumer 58458 – 825 wypożyczeń (śr. prawie 4 razy na dzień).

· Najpopularniejsze stacje wypożyczeń: Katowice Rynek (18 727), Mariacka Kościół (5 127) i Silesia City Center (4 931)

· Najpopularniejsze trasy: KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek (1 532 przejazdy), Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14 (1 481) i Katowice Rynek do Mariacka Kościół (950)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
rower miejski
Nextbike