TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Katowice. Spis zasad korzystania z wypożyczalni min. rowerów i e-hulajnóg
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 20.09.2019 22:44:43
Katowice. Spis zasad korzystania z wypożyczalni min. rowerów i e-hulajnóg

Zbiór dobrych praktyk dla użytkowników wypożyczalni elektrycznych hulajnóg, skuterów, rowerów czy samochodów, przygotowali przedstawiciele samorządu Katowic, a także zaangażowanych w tę sferę mobilności firm i instytucji.

Zbiór dobrych praktyk dla użytkowników wypożyczalni elektrycznych hulajnóg, skuterów, rowerów czy samochodów, przygotowali przedstawiciele samorządu Katowic, a także zaangażowanych w tę sferę mobilności firm i instytucji.

Wspólne zasady transportu współdzielonego

W przedsięwzięcie związane z szybkim rozwojem tzw. transportu współdzielonego (sharing), obok katowickiego magistratu, zaangażowały się: Tauron, ING Bank Śląski, blinkee.city i innogy Polska. Partnerzy wspólnie m.in. zorganizowali w piątek na katowickim rynku wystawę pojazdów elektrycznych i możliwość rozmowy z ekspertami.

Zaprezentowano też kodeks dobrych praktyk korzystania z tych form transportu – pod hasłem "ekooltury jazdy". Jak przekazała Joanna Majer-Skorupa z biura prasowego ING, obejmuje on siedem podstawowych zasad transportu współdzielonego.

To porady: "Zerknij, czy pojazdom nic nie dolega. Jeśli tak, poinformuj o tym operatora", "Przepisowa, bezpieczna jazda jest zawsze cool", "Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie swoje rzeczy. Gdy zauważysz coś, co do Ciebie nie należy, daj znać operatorowi" czy "Pojazdu nie należy prowadzić pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających i substancji psychotropowych".

Pozostałe wskazówki kodeksu, to: "Unikaj parkowania w bramach. Ścieżkirowerowe, przejścia dla pieszych, trawniki, tunele i dachy też kiepsko się do tego nadają", "Przed jazdą sprawdź stan baterii" i "Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami możesz śmiało zwracać się do operatorów usługi".

Duże firmy wchodzą w transport współdzielony

Jak zaznaczył, cytowany w informacji ING naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim magistracie Mariusz Jankowski, korzystanie z różnych form transportu współdzielonego jest w tym mieście coraz popularniejsze. "To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są aktywnymi uczestnikami globalnego trendu +gospodarki współdzielonej+" - ocenił samorządowiec.

"Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko i podnosimy jakość życia mieszkańców, zwiększając atrakcyjność otoczenia. Jako administracja lokalna chcemy popularyzować te formy transportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nich korzystać" - zadeklarował Jankowski.

Odpowiedzialny za projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim Arkadiusz Pilarski wskazał, że instytucja ta realizuje "szereg projektów z obszarów e-mobility i sharingu". "Wierzymy, że współdzielenie to właściwa droga do budowania smart cities w Polsce. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że akceptacja takich rozwiązań i sposób korzystania z nich mogą wydawać się trudne, dlatego chcemy je oswajać przez ekoolturę jazdy" - zaznaczył Pilarski.

Dyrektor projektów w obszarze elektromobilności w spółce Magenta Grupa Tauron Artur Kalicki przekonywał, że koncern "buduje miasta przyszłości rozwijając infrastrukturę dla carsharingu". "Wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu zapewnienie powszechnego dostępu do elektrycznych pojazdów. Teraz przyszedł czas na kolejny krok, czyli na edukację, związaną m. in. z użytkowaniem pojazdów, sposobem ich parkowania, dbania o stan techniczny" - wskazał Kalicki.

Współzałożyciel blinkee.city Paweł Maliszewski uściślił, że celem określenia "ekooltury jazdy" jest ułatwienie życia mieszkańcom wielkich aglomeracji. "Wierzymy, że dajemy im teraz pełny pakiet. Z jednej strony możliwość przejazdu ekologicznymi środkami transportu, a z drugiej informacje jak z nich korzystać" - powiedział Maliszewski.

Andrzej Popławski z innogy Polska dodał, że sharing oznacza mnóstwo codziennych wyzwań. "Naszym zdaniem +ekooltura jazdy+ pomaga uporządkować temat i wytycza kierunek działań dla rynku" - ocenił.

Inicjatorzy kodeksu wpisali swoje przedsięwzięcie w dobiegający końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (w tym roku od 16 do 22 września).

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Główny temat tegorocznej edycji to: "Bezpieczny ruch pieszy irowerowy", a oficjalny slogan brzmi "Chodź z nami". W tym roku kampania kładzie nacisk na aktywne środki transportu indywidualnego oraz korzyści, jakie mogą one przynieść zdrowiu i środowisku.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Katowice
transport współdzielony