TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kraków - Muzeum Historyczne kupiło transportowe rowery cargo
PAP - Opublikowano: 11.01.2018 10:39:40
Zdj. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

W ramach akcji "Skoczże na rower", promującej ekologiczny transport, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zakupiło dwa rowery cargo, wyposażone w skrzynię transportową o ładowności 80 kg. Będą służyły do przewozu książek, niektórych eksponatów itp. pomiędzy 17 oddziałami muzeum.

W ramach akcji "Skoczże na rower", promującej ekologiczny transport, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zakupiło dwa rowery cargo, wyposażone w skrzynię transportową o ładowności 80 kg. Będą służyły do przewozu książek, niektórych eksponatów itp. pomiędzy 17 oddziałami muzeum.

Pierwszą trasę rowery przejechały we środę - spod Barbakanu do muzeum Krzysztofory, przy Rynku.

"To kolejna cegiełka w promocji rozwiązań ekologicznych. Inicjatywa wpisuje się w politykę miejską - walki z różnymi cywilizacyjnymi dolegliwościami, które dotykają nas szczególnie mocno w Krakowie. Myślę, że z takich mikrokroków rodzą się makroefekty" – powiedział PAP Dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Michał Niezabitowski.

Wymiary skrzyni ładunkowej, umieszczonej z przodu roweru wynoszą: 47cm na 93cm na 50cm; ma ona ładowność 205 litrów, można w niej przewozić ładunki o wadze 80 kg. Rower wyposażony jest dodatkowo w silnik o mocy 250 W oraz kompaktowy akumulator pozwalający na przejechanie 40-60 km.

Koszt tego transportowego roweru o nazwie "Babboe City Cargo Mountain" wynosi 18 tys. złotych. Według wstępnych szacunków dyrekcji muzeum, inwestycja pozwoli zmniejszyć wydatki na paliwo, a dzięki oszczędnościom - zakup rowerów może zwrócić się już w przeciągu około 12 miesięcy.

"Właśnie rower jest dla muzeum idealnym rozwiązaniem, bo muzeum ma dużo oddziałów położonych w centrum - w niedalekiej odległości jeden od drugiego; rowerem można przewieźć wszystko, czego nie da się wziąć na piechotę, w dodatku nie ma problemu z parkowaniem. Samo hasło akcji +Skoczże na rower+ jest bardzo krakowskie" - powiedział inicjator akcji, krakowski radny z Klubu Prawo i Sprawiedliwość - Łukasz Słoniowski.

Słoniowski przypomniał, że pomysł zrodził się na wiosnę 2017 roku, po konferencji rowerów towarowych w Wiedniu: "zobaczyłem że jest to miasto, które stawia na wykorzystanie rowerów w różnych aspektach życia. Szybko udało mi się namówić na zakup dwóch pierwszych rowerów dyrektora Muzeum Historycznego w Krakowie; muzeum ma aż 17 placówek w centrum Krakowa i jest niejako +modelową+ instytucją dla tego typu inicjatywy – transportu rowerowego" – dodał radny Słoniowski.

To już kolejna akcja rowerowa Muzeum Historycznego – w roku 2014 muzeum uruchomiło projekt łączący aktywny wypoczynek na rowerze z poznawaniem muzealnych kolekcji. Przygotowano wtedy trzy trasy łączące tematycznie muzealne oddziały: trasę czerwoną - "Kraków z czasów II wojny światowej"; trasę zieloną - poświęconą dziejom średniowiecznego miasta; trasę niebieską – "szlakiem lokalnych tradycji i zwyczajów".(PAP)

 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
rower cargo
rower transportowy
Muzeum Historycznego Miasta Krakowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.