TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kraków. Rynek bez hulajnóg elektrycznych?
PAP/INFOBIKE.PL - Opublikowano: 25.09.2019 20:05:22
Kraków. Rynek bez hulajnóg elektrycznych?

Czy w Krakowie na Rynku Głównym i na okolicznych ulicach będzie zakaz poruszania się elektrycznymi hulajnogami? Dwa takie projekty złożyli radni prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Czy w Krakowie na Rynku Głównym i na okolicznych ulicach będzie zakaz poruszania się elektrycznymi hulajnogami? Dwa takie projekty złożyli radni prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Projekty dotyczą zakazu poruszania się elektrycznymi hulajnogami po chodnikach i alejkach spacerowych w obrębie Parku Kulturowego, czyli na Rynku Głównym i okolicznych ulicach oraz w miejskich parkach.

Dyskusja za dwa tygodnie

Dyskusja na ten temat ma się odbyć w Radzie Miasta za dwa tygodnie.

"Widzimy, że dużym problemem i zagrożeniem dla mieszkańców są szybko jeżdżące hulajnogi elektryczne. Chcielibyśmy, aby poruszały się one tylko po drogach i po ścieżkachrowerowych, ale żeby nie jeździły po chodnikach i deptakach" - mówił w środę na konferencji prasowej radny Rafał Komarewicz (klub Przyjazny Kraków). Zastrzegł, że regulacje te nie będą dotyczyć zwykłych hulajnóg.

Dodał, że w ostatnim czasie doszło w Krakowie do wypadków z udziałem elektrycznych hulajnóg, w tym do potrącenia małego dziecka. "Powinna jak najszybciej powstać regulacja prawna dotycząca korzystania z tych urządzeń" - powiedział Komarewicz.

Jak wyjaśnił, kwestia zakazu poruszania się hulajnogami elektrycznymi może być uregulowana przez zmianę regulaminów miejskich parków oraz zmianę zapisów uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto.

Zakaz poruszania się hulajnogami

Uchwałę dotyczącą zakazu poruszania się hulajnogami elektrycznymi w obrębie Parku Kulturowego podjęła już wcześniej Rada Dzielnicy I Stare Miasto. "Większość osób, które poruszają się tymi hulajnogami, robi to z dużymi prędkościami. Kraków odwiedziło w zeszłym roku ponad 12 mln turystów, wszyscy musieli zobaczyć Rynek Główny i okolice i tam ruch pieszy jest wyjątkowo wzmożony. Przejście ulicami Floriańską i Grodzką w godzinach największego ruchu jest bardzo trudne" – mówił dziennikarzom przewodniczący Rady Dzielnicy I, krakowski radny Tomasz Daros.

Dodał, że poruszanie się w takich warunkach hulajnogą elektryczną jest bardzo niebezpieczne. "Musimy wydzielić pewne miejsca, gdzie jest bezwzględny priorytet ruchu pieszego" – podkreślił.

Daros zwrócił uwagę, że Park Kulturowy Stare Miasto został utworzony m.in. po to, żeby chronić ten obszar i uporządkować go pod kątem estetycznym, tymczasem hulajnogi pozostawiane w dowolnym miejscu przez użytkowników i firmy, które je udostępniają, nie są najlepszą wizytówką miasta. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
Rynek
hulajnogi
  • Sebbastian Pioro – 25.09.2019

    Super 😁😁😁 prawo lokalne może zabronić jazdy na hulajnogach - bo stało sie to plagą 😁😁😁

  • Krzysztof Kantor – 29.09.2019

    Zrób strefy wjazdowe, promuj transport bezemisyjny, ekologię itd - zakaz hulajnóg bo jest ich za dużo 🤣🤣🤣 hipokryzja level hard

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.