TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Kraków. W miasto wyjechały policyjne patrole rowerowe
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 01.08.2019 19:24:39
Zdj. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Policjanci na rowerach rozpoczęli w czwartek patrole na ulicach i w miejscach trudno dostępnych dla radiowozów w Krakowie, np. na bulwarach wiślanych. Zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy sfinansowało miasto w ramach programu "Bezpieczny Kraków".

Policjanci na rowerach rozpoczęli w czwartek patrole na ulicach i w miejscach trudno dostępnych dla radiowozów w Krakowie, np. na bulwarach wiślanych. Zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy sfinansowało miasto w ramach programu "Bezpieczny Kraków".

Sprzęt za 50 tys. zł

Zakupiono sześć rowerów wraz z niezbędnym wyposażeniem, tyle samo alkomatów oraz umundurowanie dla 24 policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji. Wartość zakupionego sprzętu wynosi 50 tys. zł.

Komendant miejski policji w Krakowie Zbigniew Nowak poinformował, że umundurowanych funkcjonariuszy na rowerach będzie można spotkać na ścieżkach rowerowych, w parkach, w rejonach nad akwenami wodnymi oraz w miejscach sportu i rekreacji.

"Funkcjonariusze, którzy właśnie rozpoczynają służbę rowerową, mają takie same zadania jak w innych patrolach, ale będą mieć nad nimi niewielką przewagę, gdyż z roweru znacznie łatwiej zauważyć wykroczenia porządkowe jak choćby spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy akty wandalizmu" - zaznaczył.

Kontrola pieszych i rowerzystów

Zadaniem policjantów będzie przede wszystkim kontrola przestrzegania przepisów ruchu drogowego głównie przez pieszych i rowerzystów, a także egzekwowanie prawa przez użytkowników hulajnóg. Obecnie do pełnienia służby na rowerach zostało wyznaczonych 12 policjantów.

Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa podkreślił, że policjanci na rowerach, które są ekologicznym środkiem transportu, znakomicie wpisują się w antysmogową politykę miasta i program "Bezpieczny Kraków".

"Ci policjanci będą z pewnością widzieć więcej i bardzo szybko reagować. Jestem przekonany, że to bardzo dobra forma pełnienia służby, która staje się coraz popularniejsza w całej Polsce" – zaznaczył Klimek.

Przedstawiciele miasta przypomnieli, że zakup sprzętu dla patroli rowerowych jest kolejnym finansowym wsparciem dla działań komendy w Krakowie. Władze miasta od początku roku przekazały prawie 1,167 mln zł na Fundusz Wsparcia Policji.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
Policja
patrole
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.