TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Krakowski rower miejski inspiruje Śląsk
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 02.10.2016 11:18:25
Krakowski rower miejski inspiruje Śląsk

Członkowie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego odwiedzili Kraków, by dowiedzieć się jak stolica Małopolski wprowadzała rower miejski.

Członkowie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego odwiedzili Kraków, by dowiedzieć się jak stolica Małopolski wprowadzała rower miejski.

Jak krok po kroku wyglądał wybór roweru miejskiego w procesie koncesji? Jak wyglądał wzór umowy i jak przebiegały negocjacje, a w końcu na jakie trudności natrafił Kraków podczas pionierskiej inicjatywy wyłonienia koncesjonariusza systemu roweru miejskiego ? na takie zagadnienia zwrócili uwagę przedstawiciele Metropolia Silesia, których gościliśmy w Krakowie ? informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Ta aglomeracja skupiająca dwa miliony ludzi z 14 największych miast Śląska i Zagłębia planuje uruchomić metropolitalny system wypożyczalni rowerów, korzystając z przykładu Krakowa.

Będzie to z pewnością większe przedsięwzięcie niż krakowskie, ponieważ dotyczy grupy kilkunastu miast i zakłada uruchomienie 11 tysięcy rowerów, ale istotny jest tutaj wybór formuły wyłonienia wykonawcy, czyli w koncesji zamiast w przetargu. Jednym z dużych plusów takiego rozwiązania, jest to, że koncesja ogłaszana jest na świadczenie usługi bez konieczności kupowania sprzętu, a gwarantem tego, że rowery będą najwyższej jakości (tzw. czwartej generacji) były w Krakowie zapisy w umowie oraz dwa próbne rowery przekazane ZIKiT-owi.

Już w kwietniu ZIKiT wyłonił firmę, która zwyciężyła w postępowaniu koncesyjnym na operatora krakowskiego roweru publicznego. W przeprowadzonym zamówieniu, po szczegółowej i wielowątkowej weryfikacji, wybrano ofertę firmy BikeU z Warszawy, która jest częścią międzynarodowego koncernu, o bardzo dużym doświadczeniu w realizacji inwestycji w trybie koncesji i partnerstwa prywatno - publicznego. Zanim jednak doszło do podpisania umowy, dwóch oferentów z koncesji złożyło skargę do sądu i stąd cała procedura uruchomienia roweru miejskiego opóźniła się o kilka miesięcy.

Obecnie po pokonaniu tych trudności, ZIKiT jest na etapie uruchomiania pierwszych stacji rowerowych, które zostaną otwarte w połowie października, a następnie w kwietniu 2017 r., użytkownicy będą mogli już korzystać z 1500 rowerów w 150 lokalizacjach.

Warto zaznaczyć, że będą to pojazdy 4-tej generacji. Oznacza to większy komfort dla użytkownika i dbałość o jego bezpieczeństwo. Rowery wyposażone będą w komputery pokładowe, zasilane przez dynamo i panel słoneczny oraz zapięcie kłódką typu U. Flotę rowerów będzie można monitorować poprzez wbudowane moduły GPS.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
rower miejski
KMK Bike
Śląsk
Górnośląski Związek Metropolitalny
Metropolia Silesia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.