TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Londyn: Ruszyły rowerowe wycieczki śladami Josepha Conrada
PAP - Opublikowano: 11.09.2017 19:28:26
Londyn: Ruszyły rowerowe wycieczki śladami Josepha Conrada

Mieszkańcy Londynu mogą od soboty wybrać się na trzygodzinne wycieczki rowerowe po miejscach związanych z angielskim pisarzem polskiego pochodzenia Josephem Conradem. To wspólny projekt Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Instytutu Książki w Krakowie i firmy Fat Tire.

Mieszkańcy Londynu mogą od soboty wybrać się na trzygodzinne wycieczki rowerowe po miejscach związanych z angielskim pisarzem polskiego pochodzenia Josephem Conradem. To wspólny projekt Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Instytutu Książki w Krakowie i firmy Fat Tire.

Trasa wyprawy - przygotowana we współpracy ze znanym conradystą, prof. Robertem Hampsonem - prowadzi m.in. przez doki świętej Katarzyny, w których autor "Jądra ciemności" nabywał uprawnień sterniczych, dawny dom marynarski, w którym pomieszkiwał na przestrzeni 16 lat, a także okolice katedry świętego Pawła, gdzie pisarz rozpoczął karierę i podpisał pierwszy kontrakt na publikację swoich prac.

Przewodnik Daniel Zilio tłumaczył w rozmowie z PAP, że w trakcie zwiedzania można poznać odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące postaci pisarza: jak trafił do Londynu, co robił w dokach i w jaki sposób stał się słynnym autorem.

"Pierwszy raz +Jądro ciemności+ przeczytałem w liceum. Pamiętam, że mi się podobało, ale jako nastolatkowi było mi ciężko zrozumieć pewne koncepty. Wróciłem do tekstu jak miałem dwadzieścia kilka lat, (...) a teraz przeczytałem po raz trzeci, szykując się do wycieczek i zdałem sobie sprawę z tego, jak wspaniały to jest tekst" - powiedział Zilio.

Jak powiedział, jego zdaniem Conrad "jest jednym z najbardziej fascynujących pisarzy, jacy żyli - nie tylko jako twórca, ale też po prostu jako człowiek ze swoją unikalną historią".

"Wiele osób, z którymi się spotykam, które czytało jego książki, nie ma pojęcia, że był Polakiem, mówił po polsku, a nawet wypowiadając się po angielsku miał polski akcent. To dla nich coś zupełnie nowego. (...) Moją rolą jest zwiększenie tej świadomości" - podkreślił.

Dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Robert Szaniawski ocenił w rozmowie z polskimi mediami, że Conrad jest "klasykiem języka angielskiego, (...) to jest absolutnie bezdyskusyjne". Jak zaznaczył, pisarz "cały czas interesował się Polską", nawet mieszkając na stałe w Anglii.

Rowerowe wycieczki śladami Conrada są bezpłatne i będą dostępne przez cały wrzesień, w każdą sobotę. Organizatorzy zapewniają rowery i kaski.

Jednocześnie Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Książki (IK) w Krakowie planują również na listopad publikację serii opowiadań polskich i brytyjskich autorów "Conradology" inspirowanych twórczością Conrada. Wśród pisarzy biorących udział w projekcie są m.in. Jacek Dukaj, Paweł Huelle i Giles Foden.

W ramach realizowanego przez IK ministerialnego programu Conrad 2017 zaplanowane są także m.in. dalsze ekspozycje wystawy "Joseph Conrad: Pasażer z Nostromo" autorstwa Krzysztofa Ostrowskiego (m.in. w Dublinie i Duesseldorfie), konferencje eksperckie poświęcone autorowi, a także premiera sztuki duetu Monika Strzępka - Paweł Demirski w warszawskim Teatrze Imka.

W drugiej połowie października na antenie TVP1 pokazany zostanie spektakl "Spiskowcy" w reżyserii Jana Englerta, który jest nową wersją adaptacji "W oczach Zachodu" zrealizowanej przez Zygmunta Huebnera, a w grudniu na rynku pojawi się płyta z utworami polskich artystów inspirujących się Conradem, m.in. z udziałem Bovskiej, Kasi Stankiewicz i duetu muzycznego Babu Król.

Joseph Conrad - właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski - urodził się w 1857 roku w polskiej rodzinie w Berdyczowie na terenie Imperium Rosyjskiego (obecnie terytorium Ukrainy), a od 1894 roku mieszkał w Wielkiej Brytanii. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku angielskim w historii. Zmarł w wieku 66 lat w Bishopsbourne w Anglii; jest pochowany w Canterbury.

Decyzją polskiego Sejmu 2017 rok, gdy przypada 160. rocznica jego narodzin, został ogłoszony Rokiem Conrada.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ndz/ kar/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Londyn
Joseph Conrad
Józef Teodor Konrad Korzeniowski
wycieczki rowerowe
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.