TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Lublin promuje jazdę na rowerze wśród przedszkolaków
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 15.02.2019 20:06:21
Lublin promuje jazdę na rowerze wśród przedszkolaków

Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku Lublin przeprowadził kampanię "Rowerowe Przedszkole", w której wzięło udział blisko 4 tys. przedszkolaków z 44 przedszkoli.

Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku Lublin przeprowadził kampanię "Rowerowe Przedszkole", w której wzięło udział blisko 4 tys. przedszkolaków z 44 przedszkoli.

Do zorganizowania kampanii "Rowerowe Przedszkole" skłonił Urząd Miasta Lublina sukces akcji "Rowerowa Wiosna". Zimowa kampania wśród przedszkolaków "Rowerowe Przedszkole – edukacja rowerowa od najmłodszych lat" miała na celu zwiększenie świadomości i wiedzy dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat).

Edukatorami byli doświadczeni trenerzy z lubelskich organizacji pozarządowych zajmujących się ruchem rowerowym. W całym Lublinie w zajęciach wzięło udział prawie 4 000 dzieci z 44 przedszkoli. W ramach "Rowerowego Przedszkola" zakupiony został rower transportowy ze wspomaganiem elektrycznym – informuje oficjalny portal internetowy Lublina.

Przedszkolaków uczono m.in. takich zagadnień jak: poruszanie się rowerem samemu i z opiekunem, zasady poruszania się rowerem, ekologiczne skutki jazdy rowerem. Zajęcia trwały godzinę i obejmowały również dyskusję, rysowanie i pokazy różnych elementów roweru lub wyposażenia.

Analiza mobilności przedszkoli

Projekt, poza edukacją, zakładał również przeprowadzenie analizy mobilności pięciu przedszkoli. W jej ramach określano sytuacje związane z codziennymi podróżami dzieci i rodziców do przedszkoli oraz zbadanie potencjału zmian obecnej sytuacji i zwiększenie udziału aktywnych środków transportu.

Zanalizowanych zostało pięć przedszkoli z czterech dzielnic Lublina

  • Przedszkole nr 31 przy ul. Tymiankowej 60 (Czuby Północne)
  • Przedszkole nr 35 przy ul. Błękitnej 5 (Dziesiąta)
  • Przedszkole nr 54 przy ul. Lwowskiej 34 (Kalinowszczyzna)
  • Przedszkole nr 66 przy ul. Samsonowicza 33A (Wrotków)
  • Przedszkole nr 69 przy ul. Dziewanny 19 (Czuby Północne)

Wyniki analizy i sposób badania

Podstawą do wykonania analizy była wizja w terenie oraz przeprowadzenie papierowej ankiety wśród rodziców, z której łącznie uzyskano 293 odpowiedzi. Pod względem odległości miejsca zamieszkania od przedszkola, 82 % dzieci nie ma do niego dalej niż 3 km, natomiast do kilometra nieco ponad połowa (54 %). Uwzględniając mobilność dzieci, a także możliwość przyspieszenia dojazdu dzięki rowerom, hulajnogom lub innym urządzeniom, wynik ten daje duże możliwości związane ze zwiększaniem mobilności do przedszkoli – czytamy w analizie.

Zarówno latem, jak i zimą, większość ankietowanych jeździ do przedszkola samochodem lub chodzi pieszo, ale oczywiście zimą częściej wybierany jest samochód. Wielu rodziców wybiera samochód nawet wtedy, gdy do przedszkola jest bliżej niż 1 km z prostej przyczyny: najpierw odwożą tam dziecko, a potem sami dojeżdżają do pracy.

Wykorzystanie aktywnych sposobów podróży tj. rower, deskorolka, hulajnoga czy wrotki stanowi ok. 1/3 podróży pieszych i samochodowych w ciepłej porze roku, po czym spada znacząco w porze zimowej. Istotnej roli w okresie zimowym nie odgrywają sanki (zaznaczone przez kilku rodziców), na co wpływ z pewnością mają mało śnieżne zimy.

Badanie pokazuje również bardzo mały udział korzystania z komunikacji miejskiej przy dowozie dzieci do przedszkoli (kilka procent), pomimo iż w skali całego miasta jej udział to więcej niż połowa wszystkich podróży.

Zestawienie obecnych preferencji transportowych daje interesujące rozwinięcie wobec kolejnego pytania, tj. czy ankietowani rodzice chcieliby częściej niż obecnie docierać do przedszkola w sposób aktywny tj. pieszo, z rowerem lub innymi urządzeniami transportu osobistego. Blisko 3/4 z nich (73 %) odpowiedziało, że "tak" lub "raczej tak", co może potwierdzać ogólną opinię, że korzystanie z samochodów jest przede wszystkim wynikiem braku równie atrakcyjnej alternatywy.

Zobacz szczegóły badania


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Lublin
Rowerowe Przedszkole
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.