TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Łynostrada - propozycja społeczników na warmińską trasę rowerową
PAP - Opublikowano: 04.07.2017 14:23:06
Łynostrada - propozycja społeczników na warmińską trasę rowerową

Warmińska trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Łyny z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego ma być propozycją dla turystów, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas. Propozycję trekkingowej trasy przygotowali społecznicy wraz z przedstawicielami organizacji turystycznych.

Warmińska trasa rowerowa biegnąca wzdłuż rzeki Łyny z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego ma być propozycją dla turystów, którzy chcą aktywnie spędzić wolny czas. Propozycję trekkingowej trasy przygotowali społecznicy wraz z przedstawicielami organizacji turystycznych.

Warmińska Łynostrada ma być trasą o długości ok. 60 kilometrów, wykorzystującą wyłącznie istniejące drogi o różnym typie nawierzchni, od asfaltowych dróg rowerowych i spokojnych szos, po gruntowe drogi leśne i polne o różnym standardzie nawierzchni - powiedział PAP Mirosław Arczak ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej Młyn.

Pomysłodawcy na razie wyznaczyli korytarz, w granicach którego rowerowy szlak miałby wieść. Zaczynałby się w Olsztynie i przebiegał przez Redykajny, Brąswałd, Bukwałd, Cerkiewnik, Swobodno, Dobre Miasto, Kunik, Smolajny, Urbanowo, Łaniewo, a kończył w Lidzbarku Warmińskim. Zamierzeniem jest, by rowerzyści poruszający się trekkingową trasą wciąż mieli w zasięgu wzroku Łynę.

Warmińska Łynostrada wywodzi się ze zwycięskiego projektu zgłoszonego w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim przez Stowarzyszenie Wizja Lokalna i Forum Rozwoju Olsztyna. Projekt zakłada zagospodarowanie brzegów rzeki Łyny dla potrzeb rowerzystów i pieszych na około 7-kilometrowym fragmencie mieszczącym się w granicach administracyjnych Olsztyna. Naturalną konsekwencją popularności tego pomysłu jest przedłużenie olsztyńskiej Łynostrady o odcinki przechodzące przez kolejne gminy w kierunku północnym, a ostatecznie połączenie ich w jednolitą trasę pod nazwą Warmińska Łynostrada - wyjaśnił PAP Paweł Klonowski ze Stowarzyszenia Wizja Lokalna Olsztyna.

Marian Jurak z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK w Olsztynie dodał, że planowana trasa ma szereg atutów. Dzięki przebiegowi trasy istnieje możliwość zazębienia turystyki i rekreacji rowerowej z kajakową. Szlak będzie wiódł w całości w granicach historycznej Warmii. Planowana trasa jest najkrótszym łącznikiem pomiędzy stolicą regionu a nową trasą rowerową wiodącą przez 5 wschodnich regionów Green Velo.

Leżące na szlaku dwa miasteczka: Dobre Miasto i Lidzbark Warmińskim należą do europejskiej sieci miast CittaSlow, gdzie ceni się niespieszny rytm życia. Ponadto jednym z wariantów Warmińskiej Łynostrady, powstałym z połączenia z linią kolejową, jest wykorzystanie istniejącej od kilku lat trasy rowerowej biegnącej śladem dawnej kolei z Lidzbarka Warmińskiego do Ornety.

Pomysłodawcy nowego szlaku chcą uzyskać dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł na oznakowanie trasy, wykonanie miejsc odpoczynku czy opracowanie przewodnika na trasie. Pomoc Warmińskiej Łynostradzie polega na zbieraniu kilometrów przejechanych na rowerze z włączoną aplikacją Endomondo. Jeśli projekt uzyska wsparcie mieszkańców Olsztyna i regionu, to zagospodarowanie trasy byłoby możliwe już w maju 2018 roku - przekonują inicjatorzy. (PAP)

ali/ je/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łynostrada
trasa rowerowa
Łyna
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.