TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Małopolska z rowerowym potencjałem
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 04.10.2018 16:12:30
Zdj. Malopolska.pl

Podczas konferencji "Małopolska na rowery" dyskutowano o tym jak wykorzystać potencjał turystyki rowerowej. A ten, jak mówią liczby, jest bardzo duży.

Podczas konferencji "Małopolska na rowery" dyskutowano o tym jak wykorzystać potencjał turystyki rowerowej. A ten, jak mówią liczby, jest bardzo duży.

Małopolskę odwiedza co roku blisko 16 mln turystów, a coraz więcej z nich oprócz zwiedzania zabytków i pieszych wędrówek po górach, decyduje się spędzić czas wolny… "na dwóch kółkach!" Podczas konferencji "Małopolska na rowery" rozmawiano o tym, jak mieszkańcy, przedstawiciele NGO-sów i branży turystycznej czy samorządowcy, powinni wykorzystać drzemiący w turystyce rowerowej potencjał promocyjny i biznesowy – informuje oficjalny portal województwa małopolskiego.

- Małopolanie ponad wszystko pokochali rower, który stał się symbolem mądrego i ekologicznego podejścia do życia. Dlatego kilka lat temu zdecydowaliśmy o budowie w całym regionie sieci tras rowerowych VeloMałopolska, z których korzystają już nie tylko mieszkańcy. Dziś to magnes, który przyciąga do Małopolski wielu aktywnie wypoczywających turystów. Nie bez powodu – możemy pochwalić się setkami kilometrów wygodnych tras, które przebiegają przez miejsca atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie, a poza tym są bardzo dobrze oznakowane oraz wyposażone w miejsca obsługi rowerzystów. Wśród nich jest także królowa małopolskich tras, czyli przebiegająca przez Oświęcim Wiślana Trasa Rowerowa – mówił podczas otwarcia wydarzenia marszałek Jacek Krupa. 

- Turystyka rowerowa ma sens jednak tylko wtedy, gdy jej oferta jest pełna – blisko trasy pojawiają się kawiarnie, restauracje, wypożyczalnie rowerów czy miejsca noclegowe. To jednak kwestia inicjatywy mieszkańców i gmin, przez które trasy przebiegają. Dlatego spotykamy się, aby pokazać, że w turystyce rowerowej drzemie ogromny potencjał, który warto wykorzystać – dodaje Krupa.

Potencjał turystyki rowerowej

W Unii Europejskiej turystyka rowerowa jest sprawdzonym biznesem, który daje 655 tys. miejsc pracy i 44 mln euro przychodów rocznie. Co roku podróżujący rowerzyści korzystają ze 170 mln noclegów.

O tym, że także trasy rowerowe w Małopolsce cieszą się coraz większą popularnością, przekonują też inne liczby – podczas spotkania zaprezentowano dane z monitoringu ruchu rowerowego na trasach VeloMałopolska. To właśnie na nich zamontowano w tym roku specjalne czujniki – zatopione w asfalcie, podłączone do internetu i zliczające przejeżdżających amatorów jednośladów. Jest ich łącznie sześć: w Oświęcimiu, Jankowicach, Nowym Sączu, Ostrowie, Uściu Solnym i Szczucinie. Z danych wynika, że najwięcej miłośników dwóch kółek pojawia się na trasach w weekendy oraz święta. A jak sytuacja wygląda w samym Oświęcimiu? Przez niespełna pół roku, od 12 kwietnia do 30 września, licznik zliczył na trasie aż 44 640 rowerzystów – informuje portal malopolska.pl.

Więcej na temat tras rowerowych w Małopolsce można znaleźć w specjalnie przygotowanym z myślą o rowerzystach specjalnym serwisie www.malopolska.pl/narowery, gdzie znajdują się informacje o najważniejszych wydarzeniach, mapy tras rowerowych w Małopolsce, materiały multimedialne, a także indywidualne relacje z przejazdów tworzone przez pasjonatów.

Prezentacja z konferencji "Małopolska na rowery", która odbyła się 3 października 2018 r. w Oświęcimiu (PDF).

 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Małopolska
turystyka rowerowa
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.