TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Małopolskie trasy rowerowe. Dla każdego coś miłego.
MAŁOPOLSKA.PL InfoBike.pl - Opublikowano: 09.05.2020 20:35:08
Małopolskie trasy rowerowe. fot. Jarosław Tarański

Dla niedzielnych rowerzystów i rodzin z dziećmi, dla długodystansowców i lubiących wyzwania – Małopolska jest pełna malowniczych terenów, po których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością. A turystyka rowerowa to zdrowa i ekologiczna forma podróżowania pozwalająca odkryć na nowo bliższą i dalszą okolicę.

Dla niedzielnych rowerzystów i rodzin z dziećmi, dla długodystansowców i lubiących wyzwania – Małopolska jest pełna malowniczych terenów, po których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością. A turystyka rowerowa to zdrowa i ekologiczna forma podróżowania pozwalająca odkryć na nowo bliższą i dalszą okolicę.

W ciągu ostatnich kilku lat w regionie przybyło prawie 600 km tras rowerowych, 60% z nich to drogi odseparowane od ruchu samochodowego, pozostałe 40% to drogi o niskim natężeniu ruchu samochodowego lub wygodne “szutrówki". Do tego dochodzi ok. 3 tys. km szlaków rowerowych, w tym popularny Szlak wokół Tatr. Projekt budowy sieci regionalnych tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska umożliwił długodystansowe wyprawy, połączył miasta i ułatwił bezpieczny dojazd na rowerze do szlaków rowerowych.

Rowerową przygodę z VeloMałopolska można rozpocząć z głównych miast regionu: Oświęcimia, Krakowa, Tarnowa, Nowego Sącza, Nowego Targu i Zakopanego. Na początek proponujemy malowniczą trasą VeloDunajec - przecina 7 pasm górskich, objeżdża 3 duże jeziora i prowadzi do 7 zamków lub Wiślaną Trasę Rowerową – charakteryzującą się niewielkim nachyleniem, biegnącą wzdłuż królowej polskich rzek – Wisły. Obie trasy łączą się ze sobą w Wietrzychowicach (w miejscu, gdzie Dunajec wpada do Wisły). Do każdej z tras przygotowano mapy zawierające szczegółowy opis przebiegu tras wraz z prezentacją dochodzących do nich szlaków rowerowych.

Indywidualistom lubiącym samodzielnie planować wycieczki, jak i tym, szukającym podpowiedzi w odkrywaniu Małopolski, pomoże dedykowany serwis internetowy narowery.visitmalopolska.pl. W serwisie znaleźć można m.in.:

 • mapy tras i szlaków regionu on-line i w wersji do samodzielnego wydruku;
 • przykłady wycieczek dla rodzin z dziećmi;
 • propozycje dla amatorów tras wyłącznie asfaltowych 
 • propozycje wycieczek o różnym poziomie trudności poza "utartymi szlakami" (ze śladem gpx do pobrania);
 • wycieczki w "rytmie eko"; 
 • rekomendowane szlaki rowerowe (przejezdne i oznakowane, ze śladem gpx do pobrania) 
 • informacje o bikeparkach i pumptrackach w regionie;
 • informacje o projekcie VeloMałopolska i stanie realizacji poszczególnych tras.


Zwiedzając na rowerze bliższą i dalszą okolicę pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa w związku z wciąż trwającą epidemią koronowirusa:

 • zakrywajmy nos i usta;
 • zachowujmy dystans;
 • pamiętajmy o własnym prowiancie (część sklepów i restauracji w pobliżu szlaków może być zamknięta);

Z uwagi na zamknięte granice sprawdźmy proponowane objazdy w miejscach, gdzie trasy lub szlaki przebiegają po stronie słowackiej (dotyczy przede wszystkim Szlaku wokół Tatr i VeloDunajec).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
rower
trasa rowerowa
Małopolska