TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Maltę połączy z Wartą zabytkowa śluza
PAP - Opublikowano: 26.01.2018 19:19:36
Maltę połączy z Wartą zabytkowa śluza

Bezkolizyjna ścieżka pieszo-rowerowa połączy za trzy lata okolice Jeziora Maltańskiego z terenami nad Wartą w Poznaniu. Trasa będzie przebiegać przez zrewitalizowane podziemia zabytkowej fortecznej Śluzy Cybińskiej z XIX w.

Bezkolizyjna ścieżka pieszo-rowerowa połączy za trzy lata okolice Jeziora Maltańskiego z terenami nad Wartą w Poznaniu. Trasa będzie przebiegać przez zrewitalizowane podziemia zabytkowej fortecznej Śluzy Cybińskiej z XIX w.

Według władz miasta, przedsięwzięcie ma być zrealizowane do połowy 2021 roku. Ok. 300-metrowy odcinek przebiegać będzie pod ruchliwą ulicą Jana Pawła II. Umożliwi dogodne przejście lub przejazd pomiędzy terenami wokół Jeziora Maltańskiego a Wartostradą – trasą pieszo-rowerową po wschodniej stronie Warty i Cybiny.

"Budowa łącznika pomiędzy obecną Wartostradą a Jeziorem Maltańskim pod ulicą Jana Pawła II na wysokości ujścia Cybiny będzie jednym z ciekawszych przestrzennie rozwiązań i swoistą perełką. Wykorzystamy bowiem na ten cel dawne fragmenty fortyfikacji miejskich" – podkreślił wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Śluza Cybińska, która ma być wykorzystana przy budowie łącznika, to jeden z obiektów hydrotechnicznych dawnej poligonalnej Twierdzy Poznań. Powstała około 1845 roku. Przez północny przepust śluzy pod ulicą Jana Pawła II przepływa Cybina, południowy od lat był zaślepiony żelbetowym murem.

Biuro prasowe poznańskiego magistratu poinformowało, że w 2015 roku wykonano otwór inspekcyjny, dzięki któremu udało się dostać do południowego przepustu śluzy. Wykonana na zlecenie miasta analiza wykazała, że nadaje się on do przeprowadzenia tamtędy ścieżki pieszo-rowerowej.

Jak podano, prace będą wymagać odwodnienia przepustu oraz prac rewitalizacyjnych i powinny się zakończyć do połowy 2021 roku. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Jezioro Maltańskie
Warta
ciąg pieszo-rowerowy
Wartostrada
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.