TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Najbardziej rowerowe miasta świata
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 07.07.2017 19:51:52
Najbardziej rowerowe miasta świata

Copenhagenize Bicycle Friendly Cities Index to co roku aktualizowana lista miast najbardziej przyjaznych rowerzystom. Nie dziwi stała pozycja Kopenhagi na czele zestawienia i to, że o kolejne dwa miejsca walczą ze sobą Amsterdam i Utrecht. W tegorocznym zestawieniu w pierwszej 10-tcemamy jednak dwóch nieoczywistych uczestników: Lublanę (8) oraz Tokio (9).

Copenhagenize Bicycle Friendly Cities Index to co roku aktualizowana lista miast najbardziej przyjaznych rowerzystom. Nie dziwi stała pozycja Kopenhagi na czele zestawienia i to, że o kolejne dwa miejsca walczą ze sobą Amsterdam i Utrecht. W tegorocznym zestawieniu w pierwszej 10-tcemamy jednak dwóch nieoczywistych uczestników: Lublanę (8) oraz Tokio (9).

Słoweńska stolica osiągnęła spory progres dużym wysiłkiem związanym z wygraną walką o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2016. Infrastruktura do jazdy na dwóch kółkach rozwija się bardzo sprawnie, m.in. dzięki dobrej współpracy miejskich aktywistów oraz władz reprezentowanych przez rowerowego oficera. Przewagą Lublany jest jej wielkość – mieszka tu 250 tys. osób.

Jeszcze większego skoku dokonało Tokio, które rok wcześniej w ogóle było poza pierwszą dwudziestką najbardziej rowerowych miast. Japońska stolica to całkowite przeciwieństwo Lublany. Rozległa metropolia z 38 mln mieszkańców. Transport samochodowy już dawno został tu zmarginalizowany, na rzecz miejskich kolei. Tworząc dobrą infrastrukturę dojazdową i parkingową Japończykom udało się go jednak dobrze uzupełnić o rowery, jako element intermodalnego modelu miejskiego transportu – na rowerach do stacji kolejowych dojeżdża 4 mln mieszkańców. Kolejnym kamieniem milowym i wyzwaniem będą Igrzyska Olimpijskie w 2020 – Tokio chce, aby wówczas rowery pełniły rolę jednego z głównych środków transportu. Sztuka, która nie udała się ani w Londynie, ani w Rio.

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons.

Źródło: Miasto77


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Copenhagenize Bicycle Friendly Cities Index
Kopenhaga
Amsterdam
Utrecht
Lublana
Tokio
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.