TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nie masz przyczepki? Gdańsk ci pożyczy
GDANSK.PL Alicja Bittner - Opublikowano: 14.05.2019 16:30:19
Nie masz przyczepki? Gdańsk ci pożyczy

Gdańsk wypożyczy przyczepki rowerowe rodzicom przedszkolaków.

Chcąc promować aktywny styl życia i bezpieczną jazdę rowerem, gdański magistrat zakupił przyczepki rowerowe, które zostaną przekazane przedszkolom do bezpłatnego testowania, w ramach kampanii "Podczep się".

Trzy przyczepki - dwie jednoosobowe i jedna dwuosobowa - będą bezpłatnie użyczane rodzicom i opiekunom prawnym przedszkolaków, uczęszczających do placówek samorządowych. Na początek w programie weźmie udział 11 placówek położonych w tzw. Centralnym Paśmie Usługowym, obejmującym między innymi Wrzeszcz, Oliwę czy Śródmieście, będącym obszarem pilotażowym projektu. Dzięki tej akcji, rodzice będą mogli przetestować przyczepki i przekonać się czy najmłodsi członkowie rodziny polubią ten sposób podróżowania.

-"Każdy zainteresowany rodzic będzie mógł w przedszkolu, do którego uczęszcza jego dziecko, bezpłatnie wypożyczyć na tydzień przyczepkę rowerową i wypróbować jazdę nie tylko po mieście, ale i w terenie - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. - Jeśli pomysł się sprawdzi, w przyszłości planujemy zakupienie większej liczby takich przyczepek.

Akcja trwa od maja do października i w tym czasie chętne przedszkola mogą zgłaszać się do udziału w projekcie. Warunkiem uczestnictwa przedszkola jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego poprzez stronę formularz Google.

Nauka jazdy

Drugą akcją, którą Miasto Gdańsk będzie zachęcać młodych mieszkańców do aktywności mobilnej, będą warsztaty w ramach "Programu nauki jazdy rowerem w ruchu ulicznym". Zajęcia skierowane są do uczniów klas V-VIII gdańskich szkół podstawowych. Będą one kontynuacją trwającego już trzy lata programu, w którym udział będzie mogło wziąć kolejne 25 klas.

Szkoły mogą się zgłosić do udziału w warsztatach, których cykl szkoleniowy będzie obejmował:

• Zajęcia teoretyczne

• Serwis rowerowy, w tym weryfikację sprawności mechanicznej rowerów uczniów

• Zajęcia na placu lub boisku szkolnym, w tym weryfikację umiejętności uczestników przejazdów

• Zajęcia w ruchu ulicznym, w tym ćwiczenia praktyczne w okolicy szkoły oraz manewry praktyczne na ulicach o niewielkim natężeniu ruchu

Rowerowy Interreg

Powyższe projekty Miasto Gdańsk realizuje w ramach międzynarodowego programu Interreg Region Morza Bałtyckiego 2014-2020, promujący przede wszystkim zrównoważony transport oraz zmianę zachowań transportowych mieszkańców. Projekt cities.multimodal zakłada ułatwienie mieszkańcom miast w całym regionie Morza Bałtyckiego połączenia ruchu pieszego, rowerowego, transportu publicznego oraz współdzielenia samochodów jako ekologicznej alternatywy dla samochodów prywatnych. Oprócz Gdańska w programie uczestniczą partnerzy z Niemiec, Szwecji, Danii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii oraz Rosji. Więcej informacji na temat kampanii znajdzie się na stronie www.rowerowygdansk.pl i www.cities-multimodal.eu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
Gdańsk
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.