TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Niemcy: 100 euro za parkowanie na drodze rowerowej i ułatwienia dla rowerzystów.
PAP InfoBike.pl - Opublikowano: 30.04.2020 13:35:41
Niemcy: 100 euro za parkowanie na drodze rowerowej i ułatwienia dla rowerzystów.

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w Niemczech zwiększa wysokość mandatów za przekraczanie prędkości i złe parkowanie oraz wprowadza szereg przepisów ułatwiających jazdę rowerzystom.

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym w Niemczech zwiększa wysokość mandatów za przekraczanie prędkości i złe parkowanie oraz wprowadza szereg przepisów ułatwiających jazdę rowerzystom.

Za przekroczenie prędkości grożą mandaty od 20 do nawet 600 euro - wynika z nowelizacji ustawy o ruchu drogowym, która weszła w życie we wtorek 28 kwietnia. O zmianach informuje na stronie internetowej federalne ministerstwo transportu.

Za znaczne przekroczenie prędkości, od 21 km/h w terenie zabudowanym i od 26 km/h w terenie niezabudowanym kierowca otrzyma min. miesięczny zakaz prowadzenia pojazdu.

Za przekroczenie prędkości o ponad 61 km/h w terenie zabudowanym i ponad 70 km/h w terenie niezabudowanym zakaz prowadzenia pojazdu potrwa 3 miesiące.

Znacznie zwiększyła się wysokość mandatów za parkowanie na chodnikach i ścieżkach rowerowych, za zatrzymywanie się na przejściu dla pieszych oraz parkowanie lub zatrzymywanie pojazdu w drugim rzędzie. Kary pieniężne za ww. wykroczenia wzrosły z 15 do 100 euro. Za poruszanie się samochodem po chodnikach lub ścieżkach rowerowych również grozi kara w wysokości 100 euro. Za zaparkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych sprawca wykroczenia zapłaci 55 euro.

Podczas wyprzedzania pieszych, rowerzystów lub małych pojazdów elektrycznych, kierowca samochodu musi utrzymać odstęp 1,5 m. w terenie zabudowanym i 2 m. w terenie niezabudowanym.

Zgodnie z nowymi przepisami rowerzyści mogą na szosie jechać obok siebie, ale w momencie blokowania ruchu innym muszą ustawić się jeden za drugim.

Nowe przepisy wprowadzają do sygnalizacji świetlnej zieloną strzałkę zarezerwowaną tylko dla rowerzystów, na podstawie której będzie możliwy warunkowy skręt w prawo.

Nowelizacja wprowadziła możliwość tworzenia stref rowerowych, które działać mają analogicznie do stref Tempo 30. Również w tym przypadku maksymalna prędkość wyniesie 30 km/h, ale dodatkowo ruch rowerowy nie będzie mógł być ani zagrożony ani utrudniony przez samochody.

Ustawa po zmianach wymaga od odpowiedzialnych urzędów sprawdzenie możliwości otworzenia ulic jednokierunkowych dla ruchu rowerowego w przeciwnym kierunku. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
Niemcy
rower