TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Nowe drogi rowerowe w Warszawie
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 24.05.2017 23:44:50
Zdj. ZDM Warszawa

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zapowiada budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Jagiellońskiej. To jedna z 19 inwestycji, która powstanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie zapowiada budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Jagiellońskiej. To jedna z 19 inwestycji, która powstanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

ZDM ogłosił przetarg na budowę drogi rowerowej na ul. Jagiellońskiej po wschodniej stronie ulicy Jagiellońskiej, na odcinku od ronda Starzyńskiego do trasy S8 (ok. 2 km długości). Zakres prac jest szeroki. Obejmuje nie tylko budowę drogi dla rowerów, ale też m.in. zmiany w oświetleniu ulicy, przebudowę chodników i sygnalizacji. Projekt  przewiduje wyznaczenie przejazdów dla rowerzystów oraz dostosowanie jezdni serwisowych do ruchu rowerowego (zarówno po wschodniej stronie ul. Jagiellońskiej, jak i po zachodniej, gdzie na odcinku od ul. Golędzinowskiej do Batalionu Platerówek przewidziano dopuszczenie ruchu "pod prąd"). Co ważne, nowa droga zostanie dowiązania do istniejącej infrastruktury rowerowej wokół ronda Starzyńskiego i na węźle Modlińska.Nowa droga zostanie dowiązania do istniejącej infrastruktury rowerowej wokół ronda S. Starzyńskiego i na węźle Modlińska.

W ramach prac zmodernizujemy sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu z ulicą Batalionu Platerowek (z uwzględnieniem priorytetu dla tramwajów). Wyremontujemy też chodnik po wschodniej stronie jezdni (pasy prowadzące i ostrzegawcze, a na przystankach specjalne krawężniki peronowe i pola oczekiwania) oraz wyznaczymy miejsce postojowe wraz z rozwiązaniami uniemożliwiającymi parkowanie samochodów niezgodne z przepisami. Po wschodniej stronie Jagiellońskiej zaświecą nowe latarnie, które oświetlą też nową drogę dla rowerów. Pojawi się mała architektura, w tym stojaki rowerowe i podpórki dla rowerzystów. Nawierzchnia drogi rowerowej zostanie wykonana z asfaltu, co poprawi komfort podróży i zapewni odpowiednią trwałość konstrukcji – informuje ZDM. Wybrany wykonawca będzie miał czas na zakończenie wszystkich prac do 30 listopada.

Efekt współpracy

To kolejny przetarg na drogi rowerowe w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W efekcie współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz podwarszawskich gmin wybrano w konkursie do realizacji 13 projektów dzięki którym zostanie powiększona sieć dróg rowerowych w Warszawie i 34 gminach sąsiadujących ze stolicą. Całkowity koszt niemal 330 km tras to prawie 340 mln zł. Samorządy dostaną na to ponad 241 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

Warszawa otrzyma z tej puli 71,6 mln (całkowity koszt inwestycji to 110 mln zł). Pieniądze pójdą na budowę 19 tras rowerowych o długości 73,4 km, z czego 59,8 km to nowo zbudowane drogi dla rowerów, 13 km przypada na przebudowane, już istniejące trasy a pozostałe 0,6 km to wyznaczenie trasy po istniejącej infrastrukturze. Umowa o dofinansowanie  została podpisana 30 grudnia 2016 roku. Dzięki ZIT w Warszawie w tym i kolejnym roku powstaną trasy wzdłuż takich ulic jak Towarowa, Okopowa, Żwirki i Wigury, Powsińska, Wiertnicza, Połczyńska, Kasprzaka, Jagiellońska, Puławska czy Al. Jerozolimskie.

A jak wygląda realizacja warszawskiego ZIT-u w zakresie dróg rowerowych? Oto krótkie podsumowanie:

Drogi rowerowe zrealizowane:

 • wzdłuż ul. Ostrobramskiej od ul. gen. E. Fieldorfa "Nila" do Poligonowej - po północnej stronie jezdni od ul. Zamienieckiej do Białowieskiej, po południowej stronie jezdni od ul. gen. E. Fieldorfa "Nila" do Poligonowej; długość 1,6 km.

 • wzdłuż ul. Belwederskiej, po zachodniej stronie jezdni, na odcinku od ul. Bagatela do Dolnej; długość 0,5 km. Dodatkowo przebudowano 1,3 km drogi rowerowej po zachodniej stronie ul. Belwederskiej, na odcinku od ul. Spacerowej do Dolnej.

 • wzdłuż ul. W. Rzymowskiego - po północno-wschodniej stronie ulicy od kładki przy ul. Cybernetyki do Z. Modzelewskiego (z powiązaniem z ul. Puławską), po południowo-zachodniej stronie ulicy od kładki przy ul. Cybernetyki do Puławskiej; długość 2,1 km.

 • wzdłuż Al. Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramskiej - po północnej stronie jezdni al. Stanów Zjednoczonych od Wału Miedzeszyńskiego do ul. Grenadierów, po południowej stronie jezdni al. Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramskiej od Wału Miedzeszyńskiego do ul. Poligonowej; długość wybudowanej drogi 3,7 km, a przebudowanej 1,3 km.

 • wzdłuż ul. Żwirki i Wigury – etap I; długość 2,5 km.

 • wzdłuż ul. Z. Słomińskiego od ul. Międzyparkowej do Inflanckiej; długość wybudowanej drogi 0,3 km, przebudowanej 0,3 km.


Drogi rowerowe w trakcie budowy:

 • wzdłuż mostu Łazienkowskiego - budowa trasy rowerowej na kładkach podwieszonych pod konstrukcję mostu Łazienkowskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą: kładką nad Wałem Miedzeszyńskim i drogami dla rowerów prowadzącymi na most; długość 1,4 km.

 • wzdłuż Alej Jerozolimskich od ul. ppłk. M. Sokołowskiego "Grzymały" do placu A. Zawiszy; długość budowanej drogi 1,3 km, a przebudowywanej 0,2 km.

 • na Polu Mokotowskim w relacji wschód-zachód (od ul. S. Banacha do ronda Jazdy Polskiej i do pl. Unii Lubelskiej) oraz północ-południe (od ul. św. Andrzeja Boboli do Ondraszka); długość budowanej drogi 3,3 km, a przebudowywanej 0,2 km.

 • wzdłuż ulic Powsińskiej i Wiertniczej od al. W. Witosa do ul. Europejskiej; długość 4,5 km.

 • wzdłuż ul. Żwirki i Wigury – etap II, od ul. Racławickiej do 17 Stycznia; długość 3,8 km.

 • wzdłuż ulicy Marsa od ul. Żołnierskiej do Cyrulików; długość 2 km.


Projekty w przygotowaniu:

 • wzdłuż ulic Okopowej i Towarowej od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do  placu A. Zawiszy; długość drogi do budowy 2,9 km, do przebudowy 0,6 km.

 • wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia od al. Obrońców Grodna do ronda Zesłańców Syberyjskich wraz z wyznaczeniem przejazdów dla rowerów na rondzie Zesłańców Syberyjskich; długość drogi do budowy 1,2 km, do przebudowy 5 km.

 • wzdłuż ul. M. Kasprzaka-Wolska-Połczyńska od al. Prymasa Tysiąclecia do granicy Miasta; długość  drogi do budowy 5,4 km, do przebudowy 0,5 km.

 • wzdłuż ul. Radzymińskiej od ul. Karkonoszy do granicy Miasta; długość drogi do budowy 5,3 km.

 • wzdłuż ciągu ulic Mińskiej (odc. od Grochowskiej do Stanisławowskiej), Stanisławowskiej (odc. od Mińskiej do J. Dwernickiego), J. Dwernickiego (odc. od Stanisławowskiej do Szaserów), Szaserów (odc. od J. Dwernickiego do J. Chłopickiego; długość 2 km.

 • wzdłuż ul. Puławskiej od ul. Domaniewskiej do granicy miasta; długość drogi do budowy 14,4 km, a do przebudowy 3,2 km.

Te drogi to wynik pierwszego konkurs na budowę sieci dróg rowerowych w ramach metropolii, w tej chwili trwa nabór wniosków do następnego konkursu. Dotychczas gminy współtworzące metropolię warszawską podpisały kilkanaście umów o dofinansowanie ze środków UE projektów związanych z budową lub przebudową tras rowerowych w ramach metropolii. W ramach projektów do 2018 roku powstanie aż 327 km dróg dla rowerów. Swoje umowy podpisały m.in. Warszawa, Grodzisk Mazowiecki (29,8 mln zł), Marki (23,6 mln zł), Błonie (5,1 mln zł), Legionowo (48 mln zł), Józefów (26,5 mln zł).

W ramach realizacji spójnego systemu sieci tras rowerowych samorządy metropolii warszawskiej zaplanowały ok. 1,1 tys. km tras rowerowych. Sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej utworzy korytarze transportowe zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. Będzie to doskonała alternatywa dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem. Rower jako codzienny środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z głównych kryteriów wyboru konkretnych projektów tras było to, czy tworzą spójne połączenia międzygminne oraz jak wpisują się w istniejącą już sieć. Drugim ważnym argumentem "za" była możliwość dojechania drogą rowerową do przystanku bądź zintegrowanego węzła przesiadkowego transportu publicznego. Trasy wybudowane w ramach ZIT zostaną jednolicie oznakowane. Charakterystyczne kolorowe rowery będą także elementem planowanych akcji informacyjno-promocyjnych zachęcających mieszkańców metropolii do korzystania z rowerów podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnię.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Warszawa
ZDM
ZIT
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
droga rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.