TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Od kwietnia w Radomiu ruszy system rowerów miejskich
PAP - Opublikowano: 18.01.2017 18:10:55
Zdj. UM Radom

Od kwietnia w Radomiu będzie można wypożyczać miejskie rowery. W środę miasto podpisało umowę w tej sprawie z firmą, która wdroży system i będzie nim zarządzać przez najbliższe trzy lata.

Od kwietnia w Radomiu będzie można wypożyczać miejskie rowery. W środę miasto podpisało umowę w tej sprawie z firmą, która wdroży system i będzie nim zarządzać przez najbliższe trzy lata.

W Radomiu powstanie 25 stacji bazowych, na których znajdzie się w sumie 250 jednośladów oraz tandemy i rowery bagażowe.

"Mieszkańcy, którzy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za uruchomieniem systemu roweru miejskiego, już 1 kwietnia będą mieć możliwość korzystania z alternatywnego i co najważniejsze ekologicznego środka transportu" - powiedział po podpisaniu umowy prezydent Radomia Radosław Witkowski. Dodał, że miasto cały czas prowadzi działania mające na celu poprawę infrastruktury służącej rowerzystom. "Systematycznie łączymy poszczególne dzielnice, tworząc spójną sieć dróg dla rowerów, o asfaltowej nawierzchni" - stwierdził Witkowski.

Przetarg na wdrożenie systemu miejskiej wypożyczalni jednośladów wygrała Nextbike Polska. Firma ta obsługuje m.in. warszawskie Veturilo, Łódzki Rower Publiczny i Wrocławski Rower Miejski. "Radom to szesnaste miasto w Polsce i drugie największe na Mazowszu, w którym będzie można wypożyczać nasze rowery"- poinformował prezes firmy Tomasz Wojtkiewicz.

Rowery będzie można wypożyczać przy użyciu odpowiedniej aplikacji. Dodatkowo zostanie wprowadzona możliwość wypożyczania przy pomocy karty miejskiej. Pierwsze 15 minut będzie darmowe, a kolejne będą się wiązały z opłatą. Wypożyczenie i zwrot pojazdów będzie możliwe przez całą dobę, w dowolnej stacji na terenie miasta.

Systemy rowerów miejskich od lat funkcjonują w wielu europejskich miastach. Pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia rowerów powstała w 2008 r. w Krakowie, a w kolejnych latach takie rozwiązania zaczęły się pojawiać w innych polskich miastach. W sierpniu 2012 r. system rowerów Veturilo wystartował w Warszawie. Podobne wypożyczalnie działają także m.in.: w Lublinie, we Wrocławiu, w Opolu, Poznaniu, Szczecinie i Białymstoku. (PAP)

ilp/ son/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Radom
rower miejski
Nextbike
umowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.