TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Otwarto nowy odcinek Wartostrady
PAP - Opublikowano: 26.04.2018 18:12:54
Zdj. Poznan.pl

Poznański odcinek Wartostrady został wydłużony o blisko dwa km. Prorowerowa inwestycja będzie kontynuowana.

Nowy odcinek Wartostrady, pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a mostem Przemysła został otwarty w czwartek w Poznaniu. Długość ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż rzeki wydłużyła się o prawie dwa kilometry.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powiedział w czwartek, że nowo oddany odcinek trasy to jeden z ważniejszych elementów całej Wartostrady.

"Będziemy realizować kolejne odcinki, bo widzimy, jak istotny jest to projekt dla mieszkańców. Warta, którą widzimy dzisiaj, to zupełnie inne miejsce niż cztery lata temu. Poznaniacy wrócili nad rzekę i chętnie spędzają tu wolny czas. Pamiętamy równocześnie o bezpieczeństwie - zapewnimy tu oświetlenie i monitoring" – podkreślił Jaśkowiak.

W czwartek przypomniano, że nowy odcinek Wartostrady jest już trzecim, jaki powstał w ostatnich latach. W 2016 roku oddano do użytku trasę o długości 2,34 km od rzeki Głównej do rzeki Cybiny na wschodnim brzegu rzeki Warty, w ub. roku natomiast fragment trasy od rzeki Cybiny do mostu Królowej Jadwigi liczący 1,76 km. Trasa po zachodniej stronie Warty pomiędzy ul. Królowej Jadwigi a ul. Hetmańską ma prawie 2 kilometry. Prace przy budowie tego fragmentu skończyły się w styczniu tego roku, a ich odbiór nastąpił w połowie lutego.

"Zadanie zostało wykonane w terminie. Projekt rozpoczął się w sierpniu, a zasadnicze prace były skończone już przed okresem zimowym. Ponieważ wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, wykonawca dostał jeszcze dodatkowe zlecenie - mała architektura i kosze na śmieci. Wzmocniliśmy również fragment drogi przebiegającej pod mostem Królowej Jadwigi" – podkreślił wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich Krzysztof Sas.

Jak tłumaczył, fragment pod mostem został wykonany z kostki brukowej. Jak wskazał, jest to co prawda odstępstwo od przyjętych standardów rowerowych, jednak w tym miejscu nie było możliwości użycia sprzętu, który kładłby masę bitumiczną.

Kolejnym etapem rozbudowy Wartostrady ma być odcinek prowadzący od mostu Królowej Jadwigi do mostu Bolesława Chrobrego. Wyremontowany ma zostać również fragment trasy biegnący przez park Tadeusza Mazowieckiego oraz stara trasa wzdłuż os. Piastowskiego. Wzdłuż całej trasy planowany jest także montaż energooszczędnego oświetlenia i monitoringu wizyjnego.

Dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Grzegorz Kamiński przypomniał, że obecna inwestycja jest zaledwie jednym z podetapów całego projektu. Jak mówił, "Wartostrada to ponad 13 km dróg rowerowych. Docelowo chcemy, by na całej długości, także fragmentarycznie na dolnym tarasie rzeki Warty, standard był jednolity - utwardzona droga rowerowa wraz z monitoringiem i oświetleniem, jako elementami niezbędnymi w poprawie bezpieczeństwa".

Biuro prasowe poznańskiego magistratu wskazało, że w projekcie Wartostrady znajduje się także m.in. montaż elementów małej architektury, w tym punktów zliczania rowerów, stojaków rowerowych oraz samoobsługowych punktów naprawy rowerów.

Łączny koszt całego przedsięwzięcia wzdłuż Warty ma wynieść prawie 22 mln zł. Z budżetu Miasta na cel przeznaczono 16 mln zł; reszta środków pochodzi z dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Wartostrada
ciąg pieszo-rowerowy
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.