TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Otwarto po remoncie Dworzec Zachodni PKP
PAP - Opublikowano: 14.06.2017 00:12:58 1 komentarz
Zdj. PKP SA

3 mln zł kosztowała modernizacja jednego z dwóch dworców kolejowych w Olsztynie - Dworca Zachodniego. Stacja zyskała nowoczesny wygląd, udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz miejsca postojowe dla samochodów i stanowiska dla rowerów.

3 mln zł kosztowała modernizacja jednego z dwóch dworców kolejowych w Olsztynie - Dworca Zachodniego. Stacja zyskała nowoczesny wygląd, udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz miejsca postojowe dla samochodów i stanowiska dla rowerów.

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit powiedział we wtorek podczas otwarcia dworca po generalnym remoncie, że jeszcze kilka lat temu pojęcie wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur wydawało się stanem niezmiennym. "Dzięki pieniądzom rządowym i finansowaniu unijnemu możemy zmieniać rzeczywistość, po prostu budować infrastrukturę i tworzyć warunki rozwoju"- podkreślił wiceminister Szmit.

Przypomniał, że 2012 r. jako poseł i członek komisji infrastruktury pytał ówczesnego ministra infrastruktury i rozwoju o powody planowanego zamknięcia na Dworcu Zachodnim w Olsztynie kasy biletowej. "Wówczas dostałem odpowiedź, że utrzymanie kasy się nie opłaca. Czasy się zmieniły, zmieniły się uwarunkowania polityczne i okazało się, że można i potrzebny jest Dworzec Zachodni" - podkreślił wiceminister Szmit.

Zapowiedział uruchomienie dodatkowych przystanków kolejowych w Olsztynie. Po modernizacji linii kolejowej Olsztyn - Działdowo powstaną przystanki Olsztyn - Dajtki oraz Olsztyn Śródmieście, natomiast po remoncie linii Gutkowo - Braniewo udostępniony zostanie kolejny przystanek między Gutkowem a Olsztynem. "Można będzie wówczas pomyśleć o kolei wewnątrzolsztyńskiej, wewnątrzmiejskiej i ten pomysł staje się bardziej realny dzięki decyzjom, które dziś zapadają"- ocenił Szmit.

Dworzec Zachodni został w pełni zmodernizowany i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odnowiono elewację i wnętrza dworca, wymieniono okna i drzwi oraz wszystkie instalacje. Zmodernizowany obiekt pozbawiony jest barier architektonicznych. Znacznym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych jest pochylnia łącząca budynek dworca z miastem i miejscami postojowymi. Z myślą o osobach niewidomych zainstalowane zostały ścieżki prowadzące oraz tyflograficzne mapy obiektu. Niedosłyszący mogą skorzystać z pętli indukcyjnych ułatwiających zrozumienie komunikatów głosowych.

Na dworcu dostępna jest jedna kasa biletowa, poczekalnia wewnętrzna wraz z wydzieloną przestrzenią dla opiekuna z dzieckiem, a także zadaszona poczekalnia zewnętrzna. Pod zadaszeniem dworca przygotowano również 9 nowych stojaków dla rowerów oraz samoobsługową stację napraw, która jest do dyspozycji rowerzystów przez całą dobę. Odnowiono także teren przyległy do dworca. Posadzono ponad 40 drzew i niemal 1000 krzewów. Zamontowano nowe ławki i siedziska dla podróżnych, a w sąsiedztwie budynku powstało 11 miejsc postojowych, w tym 1 miejsce dla osób niepełnosprawnych.

PKP S.A. zapowiadają modernizację kolejnych dworców kolejowych na Warmii i Mazurach. Trwają przygotowania do remontu dworca Olsztyn Główny, ponadto prowadzone są prace projektowe dla nowego dworca w Nidzicy oraz modernizacji dworców w Olsztynku, Szczytnie i Suszu. (PAP)

ali/ je/
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
Dworzec Zachodni
parking rowerowy
  • umbra – 25.06.2017

    Czy są windy z tunelu na perony?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.