TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Otwarto trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 10.07.2018 15:20:56
Otwarto trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego

Trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego, przebiegającą częściowo przez rezerwat przyrody Klonowo, otwarto w Lidzbarku Welskim. Ma to być przykład pogodzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem trasy na potrzeby rekreacyjne.

Trasę rowerową wokół jeziora lidzbarskiego, przebiegającą częściowo przez rezerwat przyrody Klonowo, otwarto w Lidzbarku Welskim. Ma to być przykład pogodzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem trasy na potrzeby rekreacyjne.

Jak podał PAP burmistrz Lidzbarka Welskiego Maciej Sitarek, trasa rowerowa Weltrack liczy 8 kilometrów. To jednokierunkowa, rekreacyjna ścieżka rowerowa. Ma krętą i pofalowaną trasę, która daje użytkownikom namiastkę tras górskich. Przeznaczona jest dla rowerzystów na każdym poziomie zaawansowania, zarówno dla rodzin z dziećmi, zawodników MTB półzawodowych jak i zawodowców. Zainteresowani mogą wybierać dla siebie dogodne warianty - podkreślił burmistrz Maciej Sitarek.

Dodatkowo, na odcinkach prowadzonych po skarpie, wykonano naturalne przeszkody: muldy i zakręty typu banda, a na odcinkach płaskich naturalne przeszkody terenowe: stos kłód czy złoże głazów. Na szlaku znajduje się infrastruktura towarzysząca - wiata wypoczynkowa z punktem widokowym oraz stojaki dla rowerów. "Turyści i mieszkańcy mogą odkryć malownicze wąwozy i spojrzeć na jezioro lidzbarskie z góry" - podkreślił burmistrz.

Na odcinku około 1 km trasa rowerowa przebiega przez rezerwat przyrody Klonowo, po wyznaczonym przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie szlaku pieszo-rowerowym. Szlak w rezerwacie przyrody został zmodernizowany w ten sposób, że ubytki w podłożu na trasie uzupełniono kruszywem naturalnym. "Realizacja tych prac jest dobrym przykładem godzenia potrzeb ochrony przyrody z udostępnieniem turystycznym, rekreacyjnym i edukacyjnym rezerwatu przyrody" - powiedziała rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.

Inwestycja kosztowała 720 tys. zł, z czego 620 tys. zł to dofinansowanie unijne. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Jezioro Lidzbarskie
rezerwat przyrody
Klonowo
trasa rowerowa
  • Wojciech Twardy – 10.07.2018

    Muldy zakręty stos kłód kamienie. To jest po prostu bubel a nie trasa rowerowa. To nie jest trasa dla normalnych rowerzystów. Czy wokół tego jeziora można pojechać normalnie na rowerze turystycznym z sakwami a nie takim bublem

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.