TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Płock - bulwar z drogą rowerową
PAP - Opublikowano: 31.01.2018 15:08:19
Płock - bulwar z drogą rowerową

Urząd Miasta Płocka przygotowuje się do remontu mola na Wiśle.W ramach inwestycji na bulwarze powstaną m.in. stojaki na rowery i droga rowerowa i biegowa o długości ok. 4 km.

Urząd Miasta Płocka przygotowuje się do remontu mola na Wiśle.W ramach inwestycji na bulwarze powstaną m.in. stojaki na rowery i droga rowerowa i biegowa o długości ok. 4 km.

Molo spacerowe na Wiśle w Płocku wybudowano w latach 2010-11 za 17 mln zł. Wychodząc w nurt rzeki, biegnie ono niemal równolegle do bulwaru na długości ok. 357 metrów. Obecnie niektóre elementy obiektu, jak np. jego drewniane poszycie, wymagają naprawy.

Urząd Miasta Płocka ogłosił właśnie postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, która obejmuje wymianę drewnianej nawierzchni mola, drewnianej elewacji znajdującej się tam kawiarni oraz zabezpieczenie antykorozyjne filarów i konstrukcji całego obiektu, a także położonej w bezpośrednim sąsiedztwie zapory przeciwlodowej. Oferty można składać do 6 lutego.

"Prace remontowe mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania oraz poprawę stanu technicznego i wizualnego obiektu" – wyjaśnił w ogłoszeniu płocki Urząd Miasta. Do dokumentacji postępowania dołączono opinię techniczną dotyczącą stanu technicznego molo, która została wykonana w kwietniu 2017 r.

Jak podkreślił w ogłoszeniu płocki Urząd Miasta, stan desek pokrywających molo oraz prowadzący do niego pomost jest zróżnicowany – np. na deskach i legarach, widoczne są, powstałe na skutek zmiennych warunków pogodowych, spękania powierzchniowe i strukturalne.

Także stan elementów nośnych konstrukcji molo, jak nadmienia płocki Urząd Miasta, jest zróżnicowany, a wśród uszkodzeń wymienia m.in. braki ochronnej powłoki oraz widoczne nad poziomem wody ślady zaawansowanej korozji na powierzchni pali z rur stalowych, które wypełnione są betonem.

"Po podpisaniu umowy na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wybrany wykonawca będzie miał sześć tygodni na jej przygotowanie. To oznacza, że wiosną, być może w kwietniu, moglibyśmy ogłosić przetarg na realizację remontu. Nie będą to prace skomplikowane i długotrwałe, więc jeszcze tego lata molo powinno być, jak nowe" – powiedział PAP Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta.

Molo w Płocku rozpoczyna się rozległym pomostem, a kończy tarasem widokowym wokół kawiarni. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc wypoczynku przez mieszkańców miasta, a także turystów. W bezpośrednim sąsiedztwie molo znajduje się stalowo-betonowa zapora przeciwlodowa, która zimą chroni konstrukcję obiektu przed naporem lodu, kry i śryżu, które mogą pojawić się wówczas na rzece.

Jesienią 2017 r. w Płocku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja tamtejszego nabrzeża Wisły, w ramach której powstanie tam m.in. promenada, "skwer biznesu" i nowy port jachtowy. Inwestycję, której wartość to 31,8 mln zł, a termin zakończenia to grudzień tego roku, wykonuje spółka PORR.

Przedsięwzięcie realizowane jest z wykorzystaniem środków własnych, które zarezerwowano w budżecie Płocka - w lipcu zeszłego roku tamtejsi radni zwiększyli fundusze w wysokości 27 mln zł na rewitalizację nabrzeża o dalsze 4,5 mln zł. Miasto liczyło wcześniej, że na ten cel uda się pozyskać dofinansowanie unijne, ale dotąd tak się nie stało.

Modernizacja nabrzeża, w tym obecnego bulwaru, który w części zyska zabudowę tarasową, dotyczy odcinka od mostu przez Wisłę im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego do plaży w pobliżu amfiteatru. W efekcie częścią promenady spacerowej stanie się falochron, zamykający port jachtowy od strony północno-zachodniej. Sam port zostanie pogłębiony.

W ramach inwestycji na bulwarze powstanie plac zabaw, którego motywem przewodnim mają być elementy nawiązujące tematycznie do Wisły, a także "skwer biznesu" z fotelami i ławkami wyposażonymi w przyłącza USB. Modernizacja obejmuje też przebudowę biegnącej wzdłuż bulwaru ulicy Rybaki na długości ok. 1 km, montaż latarni i stojaków na rowery, a także budowę ścieżki rowerowej i biegowej o długości ok. 4 km wraz z urządzeniami do ćwiczeń i odpoczynku oraz punktem poboru wody pitnej. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Płock
Wisła
droga rowerowa
parking rowerowy
bulwar
molo
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.