TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Płock z rowerem miejskim od sierpnia
PAP - Opublikowano: 24.05.2018 19:15:59
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Płock będzie kolejnym polskim miastem z wypożyczalnią rowerów. System, który ruszy w sierpniu, ma składać się z 250 rowerów i 25 stacji.

Płock będzie kolejnym polskim miastem z wypożyczalnią rowerów. System, który ruszy w sierpniu, ma składać się z 250 rowerów i 25 stacji.

Umowę, dotyczącą wypożyczalni rowerów miejskich podpisali w czwartek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oraz prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz. Koszt przedsięwzięcia to ponad 3,2 mln zł.

"Można powiedzieć, że system rowerów miejskich(...)rozwija się wraz z oczekiwaniami i zapotrzebowaniem mieszkańców. W Płocku na początek będzie to 25 stacji, a na każdej z nich po 10 rowerów. System ten będzie można rozwijać, dodając kolejne punkty, zarówno w wyniku konsultacji z mieszkańcami, jak również na podstawie umów zawieranych z partnerami biznesowymi" – podkreślił Nowakowski.

Prezydent Płocka zwrócił uwagę, iż w ciągu ostatnich 7 lat sieć dróg rowerowych na terenie tego miasta znacznie się wydłużyła z początkowych kilkunastu do obecnych kilkudziesięciu kilometrów – na koniec tego roku drogi te będą przebiegały na długości 70 km.

Nowakowski wyjaśnił, że zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, koszt świadczenia usługi związanej z system płockiego roweru miejskiego wyniesie łącznie 3 mln 217 tys. zł za funkcjonowanie całego projektu przez trzy sezony, do końca 2020 r.

"Systemy rowerów publicznych mają przede wszystkim służyć mieszkańcom jako uzupełnienie komunikacji zbiorowej. Cieszymy się, że Płock dołącza do ponad 30 miast w naszym kraju, które obsługujemy, w tym na Mazowszu" – powiedział prezes Nextbike Polska.

Wojtkiewicz dodał, że za pośrednictwem systemu tego podmiotu, w którym rejestrują się użytkownicy rowerów miejskich, z jednośladów można korzystać w całym kraju, a także za granicą. Dodał, że konta w Nextbike Polska ma już ponad 1400 płocczan.

"Będziemy walczyli o to, by w Płocku ten system rozwijał się razem z partnerami biznesowymi, bo to jest nasza rola, w drugim kroku" – zaznaczył prezes Nextbike Polska.

Umowa między Płockiem a Nextbike Polska zakłada, że system wypożyczalni rowerów miejskich zostanie uruchomiony najpóźniej w terminie 10 tygodni od podpisania dokumentu. Będzie dostępny poprzez mobilne aplikacje, a także terminale, które powstaną przy punktach wypożyczania. Każde pierwsze 20 minut korzystania z jednośladów będzie darmowe, kolejne 40 minut kosztowało będzie 1 zł, druga godzina - 2 zł, a trzecia – 5 zł.

W lipcu oddana ma zostać do użytku magistrala rowerowa Płocka o długości 5,5 km, która wpisując się w istniejącą już tam sieć tego typu tras, łączyć będzie bezpośrednio centrum miasta z położonym na jego peryferiach osiedlem Zielony Jar. Inwestycja, w tym także budowa zjazdów, chodników oraz kanalizacji deszczowej i oświetlenia, rozpoczęła się pod koniec 2017 r. Jej koszt to 8,5 mln zł, z czego ok. 3 mln zł pochodzi z unijnego dofinansowania.

Rowery publiczne funkcjonują zarówno w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław i Poznań, ale również w mniejszych, np. w Kołobrzegu, Konstancinie-Jeziornie, Stalowej Woli czy w Szamotułach. W ostatnim czasie także Ciechanów zapowiedział uruchomienie takiego systemu – ma on ruszyć w połowie sierpnia, jako projekt realizowany z Nextbike Polska, podmiotu, który posiada ok. 1,5 mln użytkowników.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Płock
rower miejski
Nextbike Polska
wypożyczalnia rowerów
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.