TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Policjanci przejechali na rowerach ponad 1200 km dla chorej Wiktorii
PAP - Opublikowano: 14.06.2017 20:56:59
Policjanci przejechali na rowerach ponad 1200 km dla chorej Wiktorii

Ponad 1200 km przejechała policyjna sztafeta rowerowa, by zebrać pieniądze na leczenie 16-letniej Wiktorii, córki dzielnicowego z Pyskowic. W środę sztafeta finiszowała przed Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Udało się zabrać ok. 40 tys. zł.

Ponad 1200 km przejechała policyjna sztafeta rowerowa, by zebrać pieniądze na leczenie 16-letniej Wiktorii, córki dzielnicowego z Pyskowic. W środę sztafeta finiszowała przed Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Udało się zabrać ok. 40 tys. zł.

Wyprawę zorganizowali dwaj policjanci z komisariatu w Strumieniu - sierżant sztabowy Grzegorz Waleczek i starszy sierżant Michał Mazurek. O chorobie Wiktorii przeczytali w jednym z artykułów i postanowili działać.

1 czerwca wyruszyli w trasę, przez dwa tygodnie wraz z dołączającymi do nich rowerzystami odwiedzili 129 jednostek policji w garnizonie śląskim, przejeżdżając 1234 km. Zbiórka była organizowana wśród policjantów i pracowników cywilnych. Akcję wsparli także znani sportowcy i artyści.

Ostatni etap liczył ponad 50 km. Uczestnicy rajdu - kilkudziesięciu rowerzystów - wystartowali w środę rano z Tychów, do komendy wojewódzkiej dojechali w południe. W sztafecie wziął udział były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Grzegorz Waleczek mówił, że o chorobie Wiktorii dowiedzieli z kolegą się w grudniu ubiegłego roku z artykułu prasowego. "Po prostu odpowiedzieliśmy na ten apel. Stwierdziliśmy, że jeżeli ktoś z rodziny policyjnej potrzebuje pomocy, my jako funkcjonariusze jesteśmy zobowiązani, aby takiej osobie pomóc" - powiedział Waleczek.

Organizatorom sztafety dziękowała wzruszona Wiktoria. "Chciałam wszystkim podziękować, w szczególności Grzegorzowi i Michałowi za organizację, i wszystkim, którzy się do tego dołączali. Jesteście po prostu wielcy. Dziękuję" - powiedziała dziewczyna.

"Jeżeli ktoś prosi nas o pomoc, to znaczy, że jesteśmy coś warci. Pomogliście nam pomimo tego, że nas nie znaliście. Tak naprawdę jesteście naszymi aniołami. Bardzo wam dziękujemy" - mówiła do organizatorów sztafety mama Wiktorii i wręczyła im figurki aniołów.

Zastępca komendanta wojewódzkiego w Katowicach podinsp. Mariusz Krzystyniak przypomniał, że policyjna służba wymaga stanowczości i odwagi, ale cechami policjanta powinny być też wrażliwość i empatia, którą wykazali się Mazurek i Waleczek. Obaj otrzymali nagrody pieniężne, które od razu przekazali Wiktorii. "Była to akcja w pełni charytatywna i niech tak zostanie" - powiedział Mazurek.

Poza zebraniem pieniędzy dla Wiktorii organizatorzy akcji promowali zdrowy styl życia i bezpieczną jazdę rowerową, chcą też stworzyć album "Rowerowym szlakiem po jednostkach policji garnizonu śląskiego".

Wiktoria jest córką dzielnicowego Grzegorza Kacana z Pyskowic. Cierpi na zespół moyamoya - bardzo rzadkie schorzenie polegające na postępującym zaniku tętnic wewnątrzczaszkowych – szyjnych i kręgowych. To z kolei prowadzi do niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego oraz zagrażających życiu udarów niedokrwiennych mózgu. Niedotleniony i niedożywiony mózg reaguje silnymi, napadowymi bólami głowy, zaburzeniami równowagi, a czasami także mowy.

W maju 2010 r. Wiktoria przeszła zabieg, które jednak dał jedynie krótkotrwałe efekty. Objawy powróciły. Po kolejnych licznych badaniach diagnostycznych i konsultacjach lekarze ostatecznie orzekli, że znowu konieczna jest operacja. "Jedną z moich szans jest operacja w Berlinie, koszt takiej operacji to około 40 tys. euro" - poinformowała Wiktoria.

Więcej informacji na temat dziewczyny i tego, w jaki sposób można jej pomóc, można znaleźć na stronie http://www.dlawiktorii.pl.

Krzysztof Konopka (PAP)

kon/ karo/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Policja
pomoc
choroba
sztafeta rowerowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.