TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Poznań - czy rowerzyści pojadą zabytkową śluzą z 1845 roku?
INFOBIKE.PL - Opublikowano: 05.06.2019 19:43:15
Zdj. UM Poznań

W Poznaniu trwają prace mające odpowiedzieć na pytanie, czy piesi i rowerzyści będą mogli korzystać ze Śluzy Cybińskiej wybudowanej w 1845 roku jako element systemu hydrotechnicznego Twierdzy Poznań.

W Poznaniu trwają prace mające odpowiedzieć na pytanie, czy piesi i rowerzyści będą mogli korzystać ze Śluzy Cybińskiej wybudowanej w 1845 roku jako element systemu hydrotechnicznego Twierdzy Poznań.

Firma, która zbadała śluzę, w lipcu ma przedstawić ekspertyzę, która odpowie na pytanie, czy będzie można, a jeśli tak, to jakim kosztem, poprowadzić śluzą ciąg pieszo-rowerowy. Ciąg ma bezkolizyjnie połączyć tereny nadwarciańskie z Jeziorem Maltańskim.

Jak informuje Urząd Miasta Poznań, planowana ścieżka pieszo-rowerowa, biegnąca ok. 30-metrowym przepustem, ma być jednym z kolejnych fragmentów Wartostrady. Śluzę, składającą się z dwóch bliźniaczych przepustów, wybudowano w 1845 roku jako element systemu hydrotechnicznego Twierdzy Poznań. Dziś nie jest widoczna z zewnątrz.

Ekspertyza obiektu

Od czasu zamknięcia przepustu ścianami z żelbetu, czyli po II WŚ, do obiektu nikt nie miał dostępu. Pierwszymi, którzy mogli zobaczyć, w jakim stanie jest śluza, byli przedstawiciele przygotowującej na zlecenie spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie ekspertyzę obiektu.

Do zamkniętego przepustu przedostali się przez otwór inspekcyjny, który wywiercili w ścianie o grubości 1,6 m. Oględziny ścian i znakowanie budulca pozwoliły stwierdzić, że do budowy śluzy 174 lata temu używano cegieł, pochodzących z wielu działających wówczas w okolicy cegielni - m.in. z Rataj, Berdychowa i Radojewa.

Okazało się, że na dnie zaślepionej od wewnątrz szalunkami przestrzeni wciąż jest woda. Obiekt w kilku miejscach przecieka, a w jednym widoczne jest zarysowanie muru. Zamontowano więc szklane plomby kontrolne, które po pewnym czasie pozwolą stwierdzić, w jaki sposób na tę rysę oddziałuje ruch pojazdów na biegnącej nad śluzą ul. Jana Pawła II – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Poznania.

Czy będzie można skorzystać ze śluzy?

Na to pytanie da ekspertyza, która ma stwierdzić, czy obiekt będzie można bezpiecznie użytkować i poprowadzić nim ciąg pieszo-rowerowy. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, piesi i rowerzyści zyskają ciekawą i funkcjonalną infrastrukturę.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
Śluza Cybińska
droga
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.