Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznański Rower Miejski – wyniki za październik 2017

infobike
27.11.2017 13:00
0 Komentarzy

Ten sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego jest absolutnierekordowy! Przez dziewięć miesięcy rowery wypożyczono ponad milion razy, aliczba użytkowników PRM zbliżyła się do 100 tysięcy. Ze względu na wyjątkowoduże zainteresowanie, zapadła decyzja, aby sezon 2017 przedłużyć – zakończy sięon 17 grudnia.

-„Do tej decyzji przekonali nas sami użytkownicyPoznańskiego Roweru Miejskiego, chętnie rejestrując się w systemie i staleprzekraczając ubiegłoroczne rekordy wypożyczeń” – mówi Maciej Wudarski,zastępca prezydenta Poznania. – „To trend, który pokazuje, jak ważnymuzupełnieniem transportu publicznego jest rower miejski i jak istotne jest,abyśmy – wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – rozwijali tęinfrastrukturę”.

Liczby mówią same za siebie:

  • W sezonie2016 Poznański Rower Miejski miał ponad 58 tys. użytkowników, a liczbawypożyczeń wyniosła około 388 tysięcy. Od lipca do końca 2016 roku dodyspozycji mieszkańców i turystów było 61 stacji PRM, a w nich 700 rowerów(wcześniej 37 stacji i 440 rowerów).

  • W 2017 rokusystem został rozbudowany – liczy obecnie 89 stacji (w tym dwie sponsorskie), wktórych na użytkowników czeka 970 rowerów. W systemie zarejestrowało się ponad40 tys. nowych użytkowników, a liczba wypożyczeń przekroczyła milion, czyliwyniosła 2,5 razy więcej niż w ubiegłym roku.

W tym roku najchętniej rowery były wypożyczane w czerwcu,kiedy skorzystano z nich ponad 172 tysiące razy, a dzienny rekord wypożyczeńpadł w piątek, 19 maja – 8 710 wypożyczeń. Przez cały sezon rowery w Poznaniu byływypożyczane średnio co 23 sekundy.

Najpopularniejszy rower, o numerze 68005, ma w tym roku zasobą 1791 wypożyczeń. Dużą popularnością cieszyły się również niestandardowerowery. Te z fotelikiem dziecięcym wypożyczono ponad 10 tys. razy, a dziecięce– 1 400 razy. Średni czas jednego wypożyczenia roweru miejskiego w Poznaniu to16 minut i 30 sekund.

-„Poznański Rower Miejski wskoczył na podium największych inajpopularniejszych systemów rowerowych w Polsce” – ocenia Tomasz Wojtkiewicz,prezes firmy Nextbike Polska, która jest operatorem systemu PRM.

-„W październiku tego roku rower wypożyczono ponad 82 tys.razy, a to oznacza, że użytkownicy sięgali po niego dwa razy częściej niż wpaździerniku 2016 roku. W listopadzie wynik również był bardzo dobry: w tymroku już w połowie miesiąca liczba wypożyczeń była większa niż w całymlistopadzie ubiegłego roku” – mówi Maciej Wudarski.

-„Tak duże zainteresowanie rowerami publicznymi to dla nassygnał, że nie tylko warto przedłużyć tegoroczny sezon, ale również, że siećwypożyczalni warto rozwijać. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, naprzyszły rok planujemy kolejną rozbudowę” – mówi Daniel Wawrzyniak, zastępcadyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Rozbudowa PRM

W 2018 roku Poznański Rower Miejski powiększy się o 200rowerów i 20 stacji.

-„Kontynuując dotychczasowe założenia, będziemy dogęszczaćsystem w centrum oraz na osiedlach, szczególnie ratajskich” – dodaje DanielWawrzyniak. – „Promujemy łączenie różnych środków transportu, a rower jestznakomitym sposobem dotarcia np. na przystanek tramwajowy czy dworzec.”

Obecnie trwa ustalanie lokalizacji nowych stacji PRM.

-„Na pewno stacje powstaną na Naramowicach i Świerczewie” –zaznacza Maciej Wudarski. – „Podczas European Cycling Challenge te osiedlawykręciły najwięcej kilometrów i wygrały stacje. Na Świerczewie stacja PRMpowstanie przy skrzyżowaniu ulic Buczka i Kołłątaja, na Naramowicach będzie toNaramowicka-Karpia.”

W przyszłym roku do dyspozycji użytkowników będzie 109stacji, a w nich niemal 1 200 rowerów. Natomiast obecnie wykorzystywane bicyklew drugiej połowie grudnia br. trafią do magazynu, aby – wiosną 2018 roku –powrócić na ulice Poznania.

-„To będzie dla nas czas intensywnej pracy serwisowej. Każdypoznański rower ma za sobą średnio ponad 1000 wypożyczeń. Musimy sprawdzić jegostan techniczny, naprawić usterki, zakonserwować tak, aby od wiosny znów mógłsłużyć użytkownikom” – mówi Tomasz Wojtkiewicz.

Najpopularniejsze stacje Poznańskiego Roweru Miejskiego 2017 to:

1. Półwiejska

2. Rondo Rataje

3. Most Teatralny

4. Małe Garbary

5. Plac WiosnyLudów

Najpopularniejsze trasy:

1. Os.Sobieskiego do UAM Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

2. Rondo Ratajedo Półwiejska

3. Półwiejskado Rondo Rataje

4. UAM WydziałNauk Politycznych i Dziennikarstwa do Os. Sobieskiego

5. Rondo Ratajedo Os. Oświecenia

Komentarze