TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Prom dla rowerzystów między Danią a Szwecją
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 08.02.2018 20:42:02
Prom dla rowerzystów między Danią a Szwecją

Dawna łódź rybacka ma stać się promem dla rowerzystów, który będzie pływał między duńską Kopenhagą a szwedzkim Malmö.

Dawna łódź rybacka ma stać się promem dla rowerzystów, który będzie pływał między duńską Kopenhagą a szwedzkim Malmö.

Łączący Kopenhagę z Malmö most nad Sundem to jeden z najbardziej imponujących projektów inżynieryjnych w Europie. Łączna długość przeprawy (wraz tunelem i odcinkiem mostu na sztucznej wyspie) wynosi 15,9 kilometrów. Odkąd w 2000 roku został oddany do użytku zrewolucjonizował sposób przemieszczania się między Danią a Szwecja, co roku mostem przejeżdża 27 mln osób. Jest jednak jeden problem – mostem można przejechać samochodem albo pociągiem, ale nie da się rowerem. Problem tym większy, że chodzi o przejazd między miastami które w rankingu najbardziej przyjaznych aglomeracji dla rowerzystów (według CBFC Index) są numerem 1 i 5 na świecie. Niestety na samym moście nie jest możliwe wydzielonej trasy dla rowerzystów, ale Skandynawie maja plan jak rozwiązać stworzą dla rowerzystów specjalny prom.

Obecnie ktoś, kto chce się rowerem dostać z Kopenhagi do Malmö (lub odwrotnie) musi przejechać 30 km na północ od Kopenhagi i dopiero tam może skorzystać z łodzi pasażerskiej. Było wprawdzie kilku śmiałków, którzy próbowali wjechać na most nad Sundem rowerem, by pokonać go wspólnie z samochodami. Ale ze względu bezpieczeństwa jest to zabronione i takie akcje kończyły się natychmiastową interwencją policji.

Skandynawowie od lat przywiązują dużą wagę do poruszania się rowerem wszędzie gdzie to jest możliwe, uważając że jest to najwygodniejszy i najbardziej przyjemny środek transportu. Dlatego specjalnie dla rowerów postanowili uruchomić nowy prom łaczący oba kraje. Wykorzystana do tego zostanie dawna łódź rybacka z lat czterdziestych ubiegłego wieku, M/S Elefanten. Trasa przebiegać będzie wzdłuż mostu, łącząc dzielnicę Limhamn w Malmo z przedmieściem Kopenhagi Dragør. Nowy prom nie będzie prawdopodobnie wykorzystywany do codziennych przejazdów do pracy – odległość między obydwoma miastami to ponad 16 km, więc trochę dużo jak na codzienne pedałowanie w obie strony. Powinien za to przyciągnąć turystów.

Idea specjalnego promu dla rowerzystów może wydawać się fanaberią, ale takie przypadki istnieją już w Skandynawii. W Szwecji utworzono takie połączenie z wyspą Öland, gdzie również po zbudowaniu mostu zlikwidowano prom. W Finlandii natomiast łodziami dla rowerów można dopłynąć do wysp Åland. W archipelagu duńskim jest już wiele połączeń dla rowerów, a kolejnym – krokiem mają być połączenia międzynarodowe. Oprócz przeprawy trasy Kopenhaga – Malmo, już planowana jest kolejna – tym razem przez Zatokę Flensburską do Niemiec.
Sprawdź też:
Dania
Szwecja
Kopenhaga
Malmö
prom

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.