TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rower głównym środkiem transportu niepełnosprawnych
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 09.02.2018 11:51:54
Rower głównym środkiem transportu niepełnosprawnych

Dla niektórych to zaskakujące, ale rower może być codziennym środkiem transportu osób z niepełnosprawnościami.

Dla niektórych to zaskakujące, ale rower może być codziennym środkiem transportu osób z niepełnosprawnościami. Według Transport for London (londyńskiego zarządu transportu publicznego), aż 78 proc. takich osób może jeździć na rowerze. A mimo to tylko 0,2 proc. z nich używa dwóch lub więcej kółek napędzanych siłą własnych mięśni.

Na Wyspach Brytyjskich jednym z wyjątkowych miejsc jest w tym względzie Cambridgegdzie aż 26 proc. osób z niepełnosprawnościami używa rowerów w życiu codziennym, podczas gdy statystyka dla całego miasta sięga 3,2 proc. populacji. Pod tym względem uniwersytecki ośrodek szczyci się najwyższym wynikiem w kraju, co w istotny sposób przekłada się właśnie na aktywnośćtych osób: rowerowa kultura, upowszechnienie się tego środka transportu, a przede wszystkim dobra infrastruktura powoduje że niepełnosprawni chętniej sami ruszają a trasę.

Jak przekonuje Isabelle Clement z organizacji Wheels for Wellbeing, rower to świetny sposób na aktywizację osób z niepełnosprawnością, które przeszło dwukrotnie bardziej podatne są na brak aktywności, niż pełnosprawni mieszkańcy miast. Co więcej, własny rower obniża koszty codziennego transportu (szczególnie, jeśli używa się taksówek) i jednocześnie likwiduje istotną barierę odległości związaną z dostawaniem się do pracy, lekarzy czy też ośrodków życia społecznego.

Przeszkodą w umocnieniu tego typu trendu są jednak koszty samych maszyn. Nie każdy niepełnosprawny poradzi sobie bowiem z klasycznym, dwukołowym rowerem. Często potrzebny jest trajk, a nawet wózek napędzany mechanicznymi przekładniami. To urządzenia znacznie droższe. Tu istotną rolę do odegrania mają samorządy czy nawet władze centralne, dofinansowując tak obiecującą inwestycję.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons.  


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Niepełnosprawność
rower
środek transportu
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.