TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Rower głównym środkiem transportu niepełnosprawnych
MIASTO2077.PL - Opublikowano: 09.02.2018 11:51:54
Rower głównym środkiem transportu niepełnosprawnych

Dla niektórych to zaskakujące, ale rower może być codziennym środkiem transportu osób z niepełnosprawnościami.

Dla niektórych to zaskakujące, ale rower może być codziennym środkiem transportu osób z niepełnosprawnościami. Według Transport for London (londyńskiego zarządu transportu publicznego), aż 78 proc. takich osób może jeździć na rowerze. A mimo to tylko 0,2 proc. z nich używa dwóch lub więcej kółek napędzanych siłą własnych mięśni.

Na Wyspach Brytyjskich jednym z wyjątkowych miejsc jest w tym względzie Cambridgegdzie aż 26 proc. osób z niepełnosprawnościami używa rowerów w życiu codziennym, podczas gdy statystyka dla całego miasta sięga 3,2 proc. populacji. Pod tym względem uniwersytecki ośrodek szczyci się najwyższym wynikiem w kraju, co w istotny sposób przekłada się właśnie na aktywnośćtych osób: rowerowa kultura, upowszechnienie się tego środka transportu, a przede wszystkim dobra infrastruktura powoduje że niepełnosprawni chętniej sami ruszają a trasę.

Jak przekonuje Isabelle Clement z organizacji Wheels for Wellbeing, rower to świetny sposób na aktywizację osób z niepełnosprawnością, które przeszło dwukrotnie bardziej podatne są na brak aktywności, niż pełnosprawni mieszkańcy miast. Co więcej, własny rower obniża koszty codziennego transportu (szczególnie, jeśli używa się taksówek) i jednocześnie likwiduje istotną barierę odległości związaną z dostawaniem się do pracy, lekarzy czy też ośrodków życia społecznego.

Przeszkodą w umocnieniu tego typu trendu są jednak koszty samych maszyn. Nie każdy niepełnosprawny poradzi sobie bowiem z klasycznym, dwukołowym rowerem. Często potrzebny jest trajk, a nawet wózek napędzany mechanicznymi przekładniami. To urządzenia znacznie droższe. Tu istotną rolę do odegrania mają samorządy czy nawet władze centralne, dofinansowując tak obiecującą inwestycję.

Źródło

Tekst udostępniony w oparciu o licencję Creative Commons.  


Sprawdź też:
Niepełnosprawność
rower
środek transportu

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.